Divisional Round: Vikings porazili Saints touchdownem v poslední vteřině

16.1.2017 - V neděli večer (v našem časovém pásmu v noci) se na U.S. Bank Stadium odehrál zápas, na který se bude při nejmenším v Minnesotě dlouho vzpomínat. Vikings ztratili vedení o 17 bodů, aby v samotném závěru předvedli zázračnou hru, která jim zajistila v poslední možnou chvíli výhru 29:24 a poslala je do finále konference NFC.

S vypršením časomíry tohoto střetnutí vypukla na domácím stadionu Vikings absolutní euforie, která byla k zaslechnutí ještě i během tiskové konference konané po utkání. Přes dobrý začátek začali Vikings kupit chyby (interception, minutý field goal, zblokovaný punt...) a všem se hned nepochybně začali vybavovat nešťastné prohry z let minulých, kdy Vikings potřebné štěstí chybělo. Bylo to znát i na atmosféře na stadionu, která v závěru uvadala. Nakonec se ale štěstí k Vikings přiklonilo.

Neaktivními pro zápas byli QB Teddy Bridgewater, QB Kyle Sloter, RB Mack Brown, WR Stacy Coley, C Cornelius Edison, OG Danny Isidora a DE Tashawn Bower.

Pojďme se podívat podrobněji, jak se utkání vyvíjelo

Průběh zápasu

Vikings vstoupili do zápasu skvěle. Nejprve defenziva vyprovodila útok Saints ze hřiště po třech hrách a po pěti minutách první čtvrtiny slavila ofenziva první body za touchdown po 14-yardovém běhu Case Keenuma. O dalších pět minut později navyšovali Vikings své vedení díky proměnnému 20-yardovému pokusu o field goal, 10:0. V samotném závěru první čtvrtiny se pokusil Drew Brees o dlouhý pas, avšak ten skončil v rukách Andrew Sendeja. Vikings přetavili tento turnover po pěti minutách druhé čtvrtiny v touchdown díky 1-yardovému běhu Lataviuse Murrayho. Poté předvedla ofenziva Saints první povedený drive, avšak jen do doby, než Everson Griffen zblokoval pas Breese a Anthony Barr lapil snadnou interception. V závěru poločasu minuli field goal Saints (58-yardový) i Vikings (49-yardový) a do kabin se tak šlo za stavu 17:0 pro Vikings.

Saints snížili na rozdíl deseti bodů až v závěru třetí čtvrtiny, když našel Drew Brees v endzone Michaela Thomase 14-yardovým pasem, 17:7. Hned v následující hře učinil Case Keenum špatné rozhodnutí a jeho pas lapil Marcus Williams. Saints tak zahajovali další drive ze 30-yardové linie Vikings a využili toho ke skórování touchdownu, když Brees našel 3-yardovým pasem opět Michaela Thomase. Vikings 10 minut před koncem odskočili na rozdíl šesti bodů, když Kai Forbath proměnil 49-yardový field goal. Ovšem na konci dalšího drivu Vikings byl zblokován punt Ryana Quigleyho a Saints začínali 5 minut před koncem zápasu svůj drive na 40-yardové linii Vikings.  O dvě minuty později zachytil Alvin Kamara 14-yardový pas v endzone a Saints poprvé v zápase vedli, 20:21. Vikings dokázali získat vedení zpět díky 53-yardovému field goalu, ale do konce zápasu stále ještě zbývala minuta a půl. Drew Brees dovedl na 25-yardovou linii Vikings a Will Lutz proměnil 43-yardový field goal, čímž se Saints opět ujali nejtěsnějšího vedení, 23:24. Ofenziva Vikings se dostala na hřiště, když do konce zápasu zbývalo 25 vteřin, a s jedním timeoutem rozehrávala poslední drive utkání z 25-yardové linie. Díky pasu na Stefona Diggse se dostala na vlastní 39-yardovou linii, ze které Vikings rozehrávali 10 vteřin před koncem třetí down. Do úvahy přicházelo pouze přihrát k sideline, vyběhnout a kopnout relativně dlouhý field goal, nebo poslat balon do endzone. Case Keenum zvolil pas na Stefona Diggse k pravé sideline, k tomu se přiřítil safety Marcus Williams, ale Diggse úplně minul a ten měl volnou cestu až do endzone, do které se dostal přesně s uplynutím časomíry. Konec zápasu a domácí stadion propukl v neřízené nadšení. Následně se po oslavách museli ještě sejít hráči zpátky na hřišti kvůli potvrzení touchdownu. Vikings se rozhodli pro 2-point conversion, kterou již ale samozřejmě nezahráli a jen zaklekli. Vikings vyhráli 29:24 a postoupili do finále konference NFC.

Potěšili

Stefon Diggs

I bez závěrečné hry odehrál slušné utkání (5 zachycených pasů pro 76 yardů), ale právě díky závěru v poslední vteřině utkání nejen statisticky vylepšil svůj výkon, ale zároveň se nesmazatelně zapsal do historie Vikings. Celkem v zápase zaznamenal 6 zachycených pasů pro 137 yardů a 1 touchdown.

Andrew Sendejo

Zachytil důležitou interception, kterou Vikings přetavili v 7 bodů. Poté, co odstoupil pro zranění ze zápasu, byla jeho absence znatelná. Z podceňovaného hráče označovaného za slabinu defenzivní sestavy se stává spolehlivou stálicí. Povolil pouze jeden zachycený pas (11 yardů) z pěti projektilů, které mířili do jeho prostoru.

Harrison Smith

Možná ne tak dominantní, jak jsme u něj zvyklí, přesto klíčový hráč defenzivy. Pohyboval se zejména v okolí line of scrimmage, kde se cítí jako ryba ve vodě. Připsal si 6 tacklů a jeden důležitý sack v závěru poločasu, kterým výrazně prodloužil pokus Saints o field goal, který skončil neúspěchem.

Nepotěšili

Rashod Hill

Obdobně jako jeho kolegové měl problémy při blokování pro běhy a navíc se mu nedařilo ani v pasové protekci. Povolil jeden sack, dva hity a čtyři hurries. Proti Eagles to bude chtít přidat. Nejen on, ale i jeho kolegové.

Chtěl jsem se zařadit také Kaie Forbatha za minutý 49-yardový field goal v závěru poločasu, který Vikings chyběl, ale nakonec to bylo jediné zaváhání a zejména proměněným 53-yardovým field goalem na konci utkání se alespoň v mých očích vykoupil.

Povedlo se

10 vteřin do konce utkání, 61 yardů k endzone soupeře a žádný timeout. Před takovou situací stáli Vikings za nepříznivého stavu 23:24. A dokázali ji zvládnout (pravda, i díky obrovské chybě safetyho Saints Marcuse Williamse). Už teď je jisté, že tato hra bude patřit k těm nejpamátnějším v historii klubu. Pokud by navíc Vikings letos dokázali to, co se jim ještě nikdy nepovedlo (vy víte, co myslím), tak by získala status naprosto ultimátní a jen těžko by ji nějaká hra překonala. K tomu je ale ještě strašně daleko.

Vikings mají svou historii lemovanou nešťastnými prohrami v klíčových zápasech sezony. Tentokrát však dokázali v mimořádně důležitém zápase zázračně vyhrát, a to je pro všechny fandy, ale i hráče velká satisfakce.  Skvělý pocit po zápase nás všechny provázel celé pondělí a možná ještě déle. Paradoxně možná více, než kdyby Vikings suverénně vyhráli.

Defenziva v prvním poločase hrála naprosto famózně. Nepovolila silné ofenzivě Saints ani jeden bod, což se povedlo naposledy před čtyřmi lety defenzivě Cowboys. Získala dva turnovery v podobě interceptions, které výrazně promluvili do osudu utkání. Drew Brees měl v jednu chvíli passer rating 0, a že je sakra těžká práce ho dosáhnout.

Nepovedlo se

Naopak druhý poločas byl tak trochu opakem toho prvního. Defenziva povolila 24 bodů a ofenziva se až do samotného závěru potýkala s velkou impotencí. Vikings málem kvůli chybám odevzdali v podstatě vyhraný zápas. Na poslední chvíli to zachránili. Podruhé už by se jim to ale povést nemuselo. Ve Philadelphii to bude chtít kvalitní výkon v obou poločasech.

Case Keenum hodil za stavu 17:7 ihned po obdrženém touchdownu interception do rukou Marcuse Williamse. Tato interception byla zlomovým okamžikem, který zvrátil vývoj zápasu na stranu Saints. Navíc šlo o naprosto neomluvitelný hod, jak se říká „nazdařbůh.“ Nakonec dokázal ve spolupráci s Diggsem (a s potřebnou dávkou štěstí) zvrátit ve prospěch Vikings. Proti Eagles by ale měl být v situaci, kdy tým vede a má zápas pod kontrolou, výrazně opatrnější.

Ani special týmy se úplně nevytáhly. Minutý field goal a zblokovaný punt taky poměrně zásadně ovlivnily vývoj utkání. Mike Priefer na tom jistě zapracuje a ve Philadelphii budou chyby eliminovány.

Mr.Pumpkin

Diskusní téma: Divisional Round: Vikings porazili Saints touchdownem v poslední vteřině