Week 1: Vikings zahájili sezonu proti 49ers vítězně

10.9.2018 - Vikings dokázali i díky produktivnímu výkonu defenzivy zvítězit v úvodním utkání sezony proti San Franciscu 49ers v poměru 24:16. Vikings v určitých okamžicích působili dominantním dojmem a ve třetí čtvrtině vedli už 24:6, pak ovšem obrana a zejména útok lehce polevily a zápas byl poměrně zbytečně rázem otevřený. Tým však naštěstí ve správnou chvíli zabral a náskok nakonec bezpečně uhlídal.

Kirk Cousins ve své premiéře v dresu Vikings působil po dobu tří čtvrtin velmi slušně a podával spolehlivý výkon. Ve čtvrté čtvrtině se však spolu s celým útokem zcela vytratil ze hřiště. Opakovaně pak ofenziva opouštěla hřiště po pouhých třech hrách. Celkem Kirk Cousins zkompletoval 20 pasů z 36 pokusů  pro 244 yardů a 2 touchdowny. K tomu přidal 4 běhy po zemi pro 26 yardů. Jeho včerejším highlightem byl 22-yardový  pas na Stefona Diggse do endzone. Úplně se nepotvrdily obavy, že zatím nenašel na hřišti společnou řeč s Adamem Thielenem, který zachytil 6 pasů pro 102 yardů. Přesto ale bylo patrné, že ještě je v ofenzivě na čem pracovat. Byl to ale první zápas s novým ofenzivním koordinátorem a quarterbackem. Zlepšení přijde.

Dalvinu Cookovi se po návratu po zranění dařilo v pasové hře, kdy zachytil 6 pasů a získal 55 yardů. Po zemi už to však tak slavné nebylo. Pouhých 40 yardů ze 16 běhů s průměrem 2,6 yardů na běh neoslní. Z velké míry je to ale zásluha ofenzivní linie, která mnoho prostoru pro běhy nevytvářela. K tomu si navíc Cook připsal fumble, který Vikings nepříjemně zatopil.

V první půli odstoupil kvůli zranění kolene ze zápasu Trae Waynes a zastoupil jej Mike Hughes. Ve slotu pak nastupoval Jayron Kearse a na pár snapů také Holton Hill. Chtělo by to, aby se cornerbackové dali zdravotně do pořádku. Závažnost zranění Waynese není dosud známa.

Jimmy Garoppolo měl až do včerejšího zápasu sedm startů v lize (2 za Patriots a 5 za 49ers) a ve všech dovedl svůj tým k výhře. Včera mu však v tomto ohledu vystavila defenziva Vikings stopku. Přestože měl v zápase i dobré pasáže, nakonec zkompletoval jen 15 pasů ze 33 pokusů a hodil tři interceptions. Kruté vystřízlivění.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Mike Boone, RB Roc Thomas, C Pat Elflein, OL Aviante Collins, CB Mackensie Alexander, DE Jalyn Holmes.

Průběh zápasu

V první čtvrtině získávali Vikings znatelně více yardů než jejich soupeř, ale vytěžili z toho jen hubené vedení 3:0 díky 48-yardovému field goalu v podání Daniela Carlsona. Hned po dvou minutách druhé čtvrtiny našel Kirk Cousins 22-yardovým pasem Stefona Diggse v endzone soupeře a Vikings vedli 10:0. O další dvě minuty později snížili 49ers po proměněném 42-yardovém field goalu Robbieho Goulda na 3:10. V navazujícím drivu se Dalvin Cook nadechoval k dlouhému běhu, avšak přišel o balon, který získali 49ers. Ti se následně  dostali až na 1-yardovou linii Vikings, kde Alfredu Morrisovi vyrazil Linval Joseph balon, který pro Vikings získal Harrison Smith. Nicméně Vikings ani jejich soupeř již do konce poločasu žádné body nezískali, a tak se šlo do kabin za stavu 10:3.

Po necelých pěti minutách druhého poločasu hodil Jimmy Garoppolo interception do rukou nováčka Mika Hughese, který vrátil balon 28 yardů do endzone 49ers, 17:3. San Francisco odpovědělo 33-yardovým field goalem a upravili skóre na 17:6. Vikings ale opět navýšili své vedení, když Kirk Cousins vyslal 11-yardový pas do endzone soupeře, kde jej zachytil Kyle Rudolph, 24:6. Půl minuty před koncem třetí čtvrtiny už byl však rozdíl ve skóre opět jen o 11 bodů, protože Jimmy Garoppolo skóroval přesným 22-yardovým pasem na Dante Pettise první touchdown 49ers v letošní sezoně, 13:24. Na začátku čtvrté čtvrtiny hodil Jimmy Garoppolo druhou interception, tentokrát ji zachytil Xavier Rhodes. Vikings tak začínali svůj drive na 38-yardové linii 49ers. Nicméně Vikings z této výhodné pozice pouze puntovali. San Francisco pak opět snížilo skóre, když Robbie Gould proměnil 22-yardový pokus o field goal. Minutu a půl před koncem zachytil třetí interception z rukou Jimmyho Garoppola Harrison Smith, čímž definitivně rozhodl o výhře Vikings 24:16.

Potěšili

Mike Hughes

Tomu říkám debut v NFL! Hughes kvůli zranění Mackensie Alexandera nastupoval od začátku jako nickle corner a po odstoupení Trae Waynese se přesunul na pozici druhého cornerbacka na opačné straně hřiště než Xavier Rhodes. Na nováčka si vedl znamenitě. Jeho nejpovedenějším momentem byl pick-six ve třetí čtvrtině, která byla jednou z rozhodujících her utkání. Zaznamenal ale i ubránění soupeře v endzone a ve special týmech zachytil punt na 4-yardové linii 49ers. Senzační, byť možná ne bezchybná, premiéra.

Harrison Smith

Co na tom, že nebyl úplně bezchybný v coverage a touchdown na Dante Pettise by mu mohl být kladen za vinu, když předvedl hned několik klíčových her utkání. Fumble recovery na vlastní 1-yardové linii, když se 49 tlačili k vyrovnání. V druhém poločase pak v důležitých okamžicích zaznamenal tackle pro značnou ztrátu, sack a interception. Smith je skutečnou oporou obrany a potažmo celého týmu.

Sheldon Richardson

Představoval velkou posilu offseason, v preseason však byl úplně neviditelný. Včera však předvedl, proč do něj bylo vkládáno tolik nadějí. Ve středu defenzivní linie vytvářel neustálý tlak. V zápase si připsal 6 tacklů, 3 QB hity a 0,5 sacku. Pokud tohle bude jeho standard, měli by Vikings začít přemýšlet, jak mu prodloužit smlouvu.

Nepotěšili

Tom Compton

Z nějakého záhadného důvodu dostal Compton relativně vysokou známku PPF (už dávno asi všichni víme, že PFF známky jsou jenom přibližným ukazatelem a skutečná kvalita hráče či jeho jednotlivého výkonu se podle nich měřit nedá). DeForest Buckner si Comptonem dělal, co chtěl, a celkově Compton nepůsobil, zejména v první půli, vůbec dobře. Doufám, že Pat Elflein se brzy vrátí do kolotoče zápasů a Brett Jones se pak posune na místo Comptona.

Laquon Treadwell

Má jedinečnou šanci s novým ofenzivním koordinátorem a s novým quarterbackem restartovat svou kariéru a stát se vyhledávaným cílem přihrávek. Co ale udělá při první příležitost ukázat svou platnost pro ofenzivu? Dropne jednoduchý pas při třetím downu. Takhle to nepůjde. Následné dva zachycené pasy pro 18 yardů to úplně nevylepšily.

Povedlo se

Defenziva sice měla problém s některými hrami 49ers a povolila jim nejeden větší zisk yardů, ale dokázala vyprodukovat čtyři turnovery v podobě jednoho fumblu a tří interceptions. Fumble na vlastní 1-yardové linii, pick-six Mika Hughese a závěrečná interception Harrisona Smithe byly pro vývoj zápasu naprosto klíčové.

Daniel Carlson předvedl perfektní výkon, kdy proměnil jediný field goal zápasu ze vzdálenosti 48 yardů a také všechny tři extra pointy. Důležité pro uklidnění Carlsona, jeho spoluhráčů, trenéru i příznivců Vikings.

Defenzivní linie úspěšně vytvářela tlak na quarterbacka a odváděla velmi dobrou práci. Danielle Hunter, Sheldon Richardson, Everson Griffen i Linval Joseph potvrzovali svoje kvality. Dominantní výkon. Bylo zároveň dobré vidět, že se oproti předešlým sezonám dostávali do rotace i náhradníci. To může pro závěr sezony ušetřit síly starterům. Do hry se dostali i Jaleel Johnson (22 snapů), Stephen Weatherly (14 snapů), David Parry (14 snapů) i Tashawn Bower (9 snapů).

Nepovedlo se

Běhová hra nefungovala. Vikings získali po zemi 116 yardů ze 32 běhů. Průměr 3,6 yardu na běh není mnoho. Pokud navíc budeme počítat jen s běhy running backů dostaneme se na 82 yardů z 27 běhů a průměr 3 yardy na běh, a to už je vysloveně slabý výkon. Podepsala se na tom zejména slabá hra ofenzivní linie. Ta předvedla ne úplně oslnivý, ale akceptovatelný  výkon v pasové protekci, při vytváření prostoru pro running backy to však byl výkon mizerný.

V prvním poločase Dalvin Cook prolomil několik tacklů a nadechoval se k dlouhému běhu a body Vikings už byly takřka na spadnutí. Evidentně si však již myslel, že se zbavil obránců a balon si nijak zvlášť nejistil. Jeden z obránců mu jej ale vyrazil a místo dobíjení endzone soupeře, získali balon 49ers. Ti dopochodovali až do bezprostřední blízkosti endzone Vikings a nebýt vyválčeného fumblu, mohl se zápas zlomit směrem, který bychom neocenili.

Obrana měla problém s bráněním play-action roll-outů, ve kterých zejména tight endi zabíhali drag route. Například George Kittle takhle získával hodně yardů. Linebackeři a cornerbackové vypadali zmateně a nechávali zamýšlené terče přihrávek takřka úplně volné. Velkou zásluhu na tom má play design hlavního kouče 49ers Kyla Shanahana, který obranu velmi efektivně mátl.