Week 10: Vikings si z Washingtonu odvezli čtvrtou prohru v řadě

14.11.2016 - Trápení pokračuje. Na krátký okamžik se zdálo, že Vikings ožívají a mohli by zápas zvládnout, nakonec však opět nenašli recept na vítězství. Vikings všechny své body zaznamenali v posledních osmi minutách prvního poločasu. Tím otočili dosavadní nepříznivý průběh utkání. V druhém poločase však hráli jen Redskins a tak se Vikings vrací do Minnesoty se čtvrtou porážkou v řadě, tentokrát v poměru 26:20.

V historii NFL zahájilo 120 týmů sezonu s bilancí 5-0. Vikings jsou však teprve třetím týmem z těchto 120 týmů, který prohrál všechny čtyři navazující zápasy. Nic nenaznačuje, že by mělo dojít k zásadnímu obratu. Defenziva není ani zdaleka tak dominantní, ofenziva se mírně zlepšuje, ale stále je to málo, a přibylo další sezonu ukončující zranění v už tak slabé a zraněními zdecimované ofenzivní linii.

Přesto není stále vše ztraceno. Vikings jsou s bilancí 5-4 v divizi NFC North, kde si zjevně týmy dávají v tom, kdo ji vyhraje, přednost, na druhém místě hned za Lions, kteří mají stejnou bilanci. Packers dostali výprask v Nashvillu od tamních Titánů 47:25 a jsou tak pravděpodobně v ještě větším rozkladu než Vikings. Divize se jistě vyhrát dá, a to by znamenalo jistou účast v play-off. Chce to ale zabrat. Dalším soupeřem bude v domácím prostředí Arizona Cardinals.

Neaktivními pro zápas byli OL Willie Beavers, DT Sharrif Floyd, QB Taylor Heinicke, OG Zac Kerin, CB Captain Munnerlyn, CB Marcus Sherels a WR Laquon Treadwell.

Průběh zápasu

Vikings nezačali zápas vůbec dobře. Ofenziva se poroučela ze hřiště tři a ven. Ofenziva Redskins naproti tomu předvedla suverénní 68-yardový pas zakončený 4-yardovým touchdownovým pasem na Jamisona Crowdera. Ani napodruhé se útok Vikings příliš nepředvedl, když se dostal jen na polovinu hřiště a puntoval. Redskins následně prošli opět hladce hřištěm (91 yardů) a po 38-yardové přihrávce Cousinse na Vernona Davise přidali druhý touchdown, 14:0. V polovině druhé čtvrtiny však přišel zlom. Nejprve se Mattu Asiatovi podařilo napotřetí protlačit z 1-yardové linie Redskins do endzone. Minutu před koncem poločasu si Sam Bradford připsal 20-yardový touchdownový pas na Kyla Rudolpha a zápas byl srovnaný. O několik okamžiků později se dopustil Chris Thompson fumblu, který  na něm vynutil Linval Joseph a balon pro Vikings získal Everson Griffen. Vikings pak dokázali tento turnover přetavit v šest bodů, když jen pár vteřinek před koncem poločasu našel Sam Bradford z 3-yardové linie Redskins volného Adama Thielena a ten skóroval touchdown. Blair Walsh pak ale předvedl jeden z jeho slabších momentů a extra point neproměnil. Vikings šli do kabin s vedením 20:14.

Redskins pak úvodu druhého poločasu snížili stav utkání na 20:17, když Dustin Hopkins proměnil 30-yardový field goal. A když byla ofenziva Vikings neviditelná a Hopkins proměnil ještě field goaly ze vzdálenosti 37 a 50 yardů, vedli Redskins necelých deset minut před koncem zápasu 23:20. Sam Bradford navíc poté hodil interception a Preston Smith ji dokonce vrátil o 22-yardů. Redskins z toho vytěžili další tři body za 28-yardový field goal. Vikings poté již nedokázali bodově odpovědět, a tak prohráli po čtvrté v řadě.

Potěšili

Stefon Diggs

Nejlepší ofenzivní zbraň Vikings. V zápase si připsal 13 zachycených pasů pro 164 yardů. Diggs je vůbec prvním hráčem, kterému se kdy podařilo ve dvou po sobě jdoucích zápasech zachytit 13 nebo víc pasů. Pro vítězství dělal, co mohl. Při touchdownu Kyla Rudolpha předvedl i povedené bloky na cornerbacka soupeře.

Kyle Rudolph

Zachytil pět pasů pro 69 yardů a 1 touchdown. V systému Pata Shurmura by měl být vidět a je dobře, že včera vidět skutečně byl.

Linval Joseph

Nejkonzistentnější hráč defenzivy. Týden co týden podává kvalitní výkony a výjimkou nebyl ani včerejší zápas. Bohužel se zdá, že forma některých jiných defenzivních opor má v posledních týdnech spíše sestupnou tendenci.

Nepotěšili

Blair Walsh

Zase, opět a znovu minul extra point. V celé NFL je jediným kickerem, který má při těchto kopech za jeden bod úspěšnost pod 80% (78,9%). Hned 22 kickerů v lize se mýlilo v této disciplíně jen jednou nebo vůbec. Blair Walsh čtyřikrát. I v úspěšnosti proměňování field goalů je v poslední desítce NFL.

Jako Long

Výkonnost v zápase proti Redskins není důvodem pro zařazení Longa do této kategorie. Long ve svém prvním představení ve fialovém dresu proti Eagles předvedl otřesný výkon. V dalším zápase proti Bears byl jeho výkon lepší, ale stále špatný. V následujících dvou zápasech pak předváděl solidní výkony, které mohly přispět ke stabilizaci hry ofenzivní linie. Včera si však přetrhl Achillovu šlachu a sezona tak pro něj skončila. Vzhledem k jeho opakovaným zdravotním problémům možná skončila i jeho kariéra. A Vikings teď musí řešit, kdo nahradí dalšího zraněného ofenzivního tackla.

Matt Asiata

Běhová hra je obecně špatná a jako obětního beránka jsem si dnes vybral Matta Asiatu. Ten získal v zápase z 9 běhů pouhých 13 yardů. Asiata nikdy nezískával po zemi velké porce yardů, ale byl spolehlivý při krátkých downech a v těsné blízkosti endzone. To už neplatí. Asiata má problémy získat jeden yard i na více pokusů. I včera potřeboval na skórování touchdownu 3 běhy z 1-yardové linie Redskins. A rozhodně to není jen špatnou ofenzivní linií.

Povedlo se

Vikings ještě osm minut před koncem poločasu prohrávali 14:0. Přesto dokázali ještě do poločasu vývoj zápasu zvrátit na svoji stranu. Jednalo se o nejlepší osmiminutovku od bye weeku v šestém týdnu sezony. Touchdowny si připsali Matt  Asiata, Kyle Rudolph a Adam Thielen. Na turnoveru v podobě fumblu se podíleli Linval Joseph a Everson Griffen.

Nepovedlo se

Běhová hra zůstává i nadále otřesnou. Bohužel se to nedá vyjádřit jinak. Vikings získali po zemi přesně 47 yardů (průměr 2,4 yardu na běh). A to je tam ještě započten sweep na Adama Thielena, který takto získal 11 yardů. Bez toho by byla čísla běhové ofenzivy ještě znatelně hroší. Hillman získal ze 4 běhů 2 yardy, McKinnon z 6 běhů 16 yardů a Matt Asiata z 9 běhů 13 yardů a 1 touchdown. Čísla hovoří za všechna slova, která by se dala napsat.

Vikings opět nevyšel úvod zápasu. Ofenziva nebyla prvních 20 minut vůbec vidět a Redskins z prvních dvou drivů zaznamenali dva touchdowny a z toho pramenících 14 bodů. Je s podivem, že se z takového úvodu dokázali oklepat. Ve výsledku to však nakonec stejně k ničemu nebylo.

Vikings zakončili první poločas povedeným obratem skóre. Momentum si však nedokázali přenést do druhého poločasu. V něm byla ofenziva zcela neplodná a defenziva nechala hned čtyřikrát dojít útok soupeře pro tři body za proměněný field goal. Druhý poločas tak prohráli 12:0 a o vítězi bylo rozhodnuto.