Week 10: Vikings zvítězili proti Raiders a připsali si pátou výhru v řadě

16.11.2015 - Vikings vyrazili k dalšímu zápasu do Kalifornie, kde se v Oaklandu utkali s tamními Raiders. Podle většiny prognóz byli Vikings v tomto klání spíše outsidery. Nicméně dokázali zejména díky běhové hře a skvělé defenzivě Raiders porazit 30:14 a odmítnout jakékoliv drama v závěru zápasu. Jedná se o pátou výhru Vikings v řadě a třetí výhru v řadě na půdě soupeřů. Díky prohře Packers v zápase na Lambeau Field proti Lions (první od roku 1991) se Vikingové s bilancí 7-2 osamostatnili na čele NFC North. Vzájemný zápas Vikings a Packers tak bude mít příští neděli pořádný náboj.

Neaktivními pro zápas byli C Nick Easton, DT Kenrick Ellis, QB Taylor Heinicke, LB Eric Kendricks, CB Josh Robinson, OL Jeremiah Sirles a DE Justin Trattou.

Vikings se ujali míče jako první a dokráčeli s ním i díky defensive pass interference až na 11-yardovou linii Raiders. Odtud našel Teddy Bridgewater naprosto volného Rhetta Ellisona jen pár yardů od endzony a ten si do ní prorazil cestu přes dva bránící hráče. Vikings se ujali vedení tak poměrně rychle 7:0. Poté, co si oba týmy vyzkoušeli punty, se snažil Derek Carr najít pasem Amariho Coopera. To však skvěle přečetl Terence Newman a připsal si interception. Vikings pak začínali svůj drive na 41-ardové linii. Teddy Bridgewater o několik her později našel ze 2-yardové linie úplně osamoceného Kyla Rudolpha v endzoně. Ten však předvedl otřesný drop a Vikings se museli spokojit se třemi body za 20-yardový field goal. Po necelých pěti minutách odehraných ve druhé čtvrtině proměnil Blair Walsh field goal ze vzdálenosti 38 yardů a Vikings navýšili své vedení na 13:0. Raiders korigovali skóre na rozdíl 6 bodů po 10-yardovém pasu Dereka Carra na Cliva Walforda. Necelé dvě minuty před koncem poločasu se ujali Raiders dokonce vedení, když Derek Carr našel v endzoně 34-yardovým pasem Andreho Holmese. Nicméně Vikings si vedení vzali brzy zpět, protože Cordarrelle Patterson předvedl 93-yardový kick-off return touchdown, 20:14. Vikings se ještě do konce poločasu dostali na 34-yardovou linii Raiders, avšak Blair Walsh 53-yardový field goal neproměnil a ukončil tak svoji sérii 17 proměněných field goalů v řadě. Skóre se tak nezměnilo a první poločas skončil 20:14 pro Vikings.

Celou třetí čtvrtinu se jen puntovalo. Až po čtyřech minutách čtvrté čtvrtiny se Vikings dostali do míst, odkud mohli přidat další body. Nicméně 39-yardový pokus o field goal byl zblokován a Vikings si žádné další body nepřipsali. O zhruba 6 minut později dostal Blair Walsh možnost o reparát a 34-yardový field goal tentokrát proměnil, 23:14. Raiders se poté dostali do redzone Vikings a tlačili se do endzony. Carr hledal v endzoně Andreho Holmese, ale jeho pas skončil v rukou Terence Newmana, který zaklekl v endzoně a Vikings začínali drive na vlastní 20-yardové linii. Balon hned při první hře dostal do rukou Adrian Peterson a předvedl 80-yardový touchdownový běh, 30:14 pro Vikings. Dokonce zápasu se již Raiders na nic nezmohli a Vikings mohli slavit další výhru.

Potěšili

Adrian Peterson

Peterson předvedl výborný výkon. Z 26 běhů získal 203 yardů (průměr 7,8 yardu na běh). V závěru zápasu pečetil výhru 80-yardovým běhovým touchdownem, který definitivně rozhodl zápas. Byl to navíc šestý zápas v kariéře Adriana Petersona s minimálně 200 naběhanými yardy, čímž fialový Ježíš vyrovnal rekord NFL O.J. Simpsona.

Terence Newman

Newman předvedl, že ještě rozhodně nepatří do starého železa. V zápase zachytil dvě interceptions. Zejména ta v závěru zápasu byla nesmírně důležitá. Cornerbackové Vikings si v posledních sezonách mnoho interceptions nepřipisují, takže když nějaký z nich zachytí v jednom zápase hned dvě, zaslouží obrovskou pochvalu.

Linval Joseph

Joseph pokračuje v dominantních výkonech. Zaznamenal 8 tacklů, jeden tvrdý sack a vynutil si jeden fumble.

Nepotěšili

Kyle Rudolph

Rudolph je celou sezonu naprosto neviditelný a když dostal ve včerejším zápase  příležitost skórovat jednoduchý touchdown, tak předvedl naprosto trestuhodný drop. Nebylo to tuto sezonu poprvé.

Andrew Sendejo

Budu se opakovat, ale Andrew Sendejo je slabinou defenzivy Vikings. V coveragi byl naprosto mimo a Oakland toho dokázal využívat. Pěkně zblízka si prohlédl touchdown Andreho Holmese.

T.J. Clemmings

Na pravé straně ofenzivní linie neustále vypomáhá Clemmingsovi alespoň jeden (někdy i tři) tight end. Jakmile zůstane Clemmings zcela bez jejich podpory, má velké problémy uhlídat svého obránce. Dva ze čtyř sacků Raiders šli jednoznačně na vrub Clemmingse. Khalil Mack jej při svém sacku naprosto přehrál a Aldon Smith se dokonce dostal dva kroky za něj dřív než se Clemmings vůbec pohnul.

Povedlo se

Cordarrelle Patterson vypomohl Vikings svým příspěvkem v podobě kick-off return touchdownu v pravou chvíli. Vikings akorát ztratili vedení 13:0,  prohrávali 14:13 a momentum se přesunulo na stranu Raiders. Patterson jej ale vrátil zpět Vikings.

Obrana Vikings nepovolila ofenzivě Raiders skórovat v druhém poločase ani jediný bod. To je obdivuhodný výkon. Zejména s ohledem na skutečnost, že Raiders v posledních třech zápasech zaznamenali vždy přes 30 bodů.

Vikings hráli opět disciplinovaně a dopustili se jen tří penalt za celkem 15 yardů. Raiders se provinili proti pravidlům celkem 8krát a stálo je to 82 yardů.

Nepovedlo se

Spolupráce mezi Teddy Bridgewaterem a wide receivery nefungovala. I v situacích, kdy měl Teddy dostatek času, držel balon příliš dlouho, vybíhal z kapsy a zahazoval balon ze hřiště. Otázkou je, zda je hlavní příčinou nerozhodnost Bridgewatera nebo špatná schopnost separace wide receiverů (osobně si tipuju, že větší díl viny jde za Teddym). Ať je to, jak chce, tak je potřeba se v tomto směru výrazně zlepšit.

Kvůli dropu Kyla Rudolpha v endzoně a dvěma neproměněným field goalům nechali Vikings na hřišti celkem 10 bodů. Při vyrovnanějším průběhu se to mohlo nepěkně vymstít.