Week 11: Vikings nezvládli divizní souboj v Chicagu

21.11.2018 - Byl to nejdůležitější zápas dosavadního průběhu letošní sezony a Vikings jej nezvládli. Bears byli od začátku lepším týmem. Zejména v prvním poločase ofenziva nejenže nebyla schopná vůbec ničeho, ale navíc ještě dělala chyby, které tým srážely. Finální výsledek 20:25 může navodit dojem, že se hrál vyrovnaný zápas, ale nebylo tomu tak. Bears vyhráli v podstatě pohodlně, ale hlavně zaslouženě.

Co prohra znamená? Především komplikaci v cestě do play-off a ještě větší překážku v cestě za divizním titulem. Vikings již ztrácí na Bears dva zápasy a vzhledem k losu obou týmů a koneckonců i jejich formě je v tuto chvíli divizní titul daleko. Vikings už nemají osud divize ve svých rukou. A na dvou wild card pozicích v konferenci NFC bude těsno.

Vikings tak letos stále čekají na výhru proti týmu z pozitivní bilancí. Dosud ve všech třech utkáních proti týmům s pozitivní bilancí (Saints, Rams a Bears) prohráli. K tomu navíc nepochopitelně prohráli i s Bills. Vikings začínali sezonu jako jedni z velkých favoritů na účast v Super Bowlu. Tuto roli však nepotvrzují.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Mike Boone, TE David Morgan, DE Tashawn Bower, DL Jalyn Holmes, LB Anthony Barr a S Andrew Sendejo.

Průběh zápasu

Ofenziva Vikings v úvodním drivu opustila hřiště již po třech hrách. Bears naopak skórovali hned při první příležitosti, a to po 33-yardovém field goalu v podání Cody Parkeyho. Vikings poté předvedli povedený drive, který však minutu před koncem první čtvrtiny ukončil fumble, který si na Dalvinu Cookovi v redzone Bears vynutil Khalil Mack. Hned po minutě druhé čtvrtiny získali Vikings balon zpět do držení, když Anthony Harris zachytil interception. Nicméně ofenziva se na hřišti opět vůbec neohřála. Naproti tomu Bears dali dohromady 82-yardový drive zakončený 18-pasem do endzone na Anthony Millera. Bears navíc úspěšně proměnili two-point conversion pasem na Joshe Bellamyho, 0:11. Útok Vikings se nadto za malou chvíli poroučel ze hřiště potřetí „tři a ven“. Minutu před koncem poločasu odskočili Bears na rozdíl 14 bodů, když Cody Parkey proměnil 41-yardový field goal. Vikings se ještě před koncem poločasu dostávali alespoň na dostřel field goalu, avšak Kirk Cousins hodil jen těžko pochopitelnou interception a do kabin se tak šlo za stavu 0:14.

Necelé čtyři minuty před koncem třetí čtvrtiny hodil Mitch Trubisky interception do rukou Anthonyho Harrise, který balon vrátil o 33 yardů až na 31-yardovou linii Bears. Vikings z toho vytěžili tři body po 36-yardovém field goalu Dana Baileyho, 3:14. Hned v navazujícím drivu Bears si vynutil Jaleel Johnson fumble na Tariku Cohenovi a Harrison Smith získal balon pro Vikings na 29-yardové linii Bears. Vikings se museli opět spokojit se třemi body za field goal ze stejné vzdálenosti jako v předchozím případě, 6:14. V první hře následujícího drivu Vikings hodil Kirk Cousins mizerný pas, který skončil v rukách Eddieho Jacksona. Ten jej donesl 27 yardů až do endzone. Bears opět zahráli two-point conversion a opět úspěšně, když Trubisky našel v endzone Adama Shaheena, 6:22. Pět minut před koncem zápasu skórovali Vikings touchdown po 13-yardové spolupráci Kirka Cousinse a Aldricka Robinsona, avšak jejich pokus o two-point conversion nebyl úspěšný, 12:22. Tři minuty před koncem zvýšili Bears své vedení po 48-yardovém pokusu o field goal, 12:25. Vikings ještě dokázali snížit necelou minutu před koncem utkání poté, co našel Kirk Cousins v endzone Stefona Diggse a následně při two-point conversion také Adama Thielena, 20:25. Nicméně již nedokázali zápas zvrátit na svoji stranu, přestože se o to zahráním onside kicku pokoušeli.

Potěšili

Anthony Harris

Letos kdykoliv nastoupí, hraje skvěle. Dnešní dvě interceptions byly odměnou za jeho výkony. Udělal, co mohl, aby týmu pomohl k výhře. Dnes to však bylo málo.

Stefon Diggs

Jestli někdo z ofenzivních hráčů zaslouží pochvalu, tak Stefon Diggs. Zachytil 13 pasů pro 126 yardů a 1 touchdown. Někdy mohlo být méně toho tancování, ale určitě povedený výkon.

Brian O‘Neill

Špatnému výkonu ofenzivní linie se budeme věnovat o několik řádků níž. Pokud bych však měl jednoho z ofenzivních linemanů vyzvednout, byl by to právě O‘Neill. Přestože byl brán v letošním druhém kole jako prospekt, který první sezonu nejspíše vůbec nebude hrát, nastupuje již jako starter a minimálně proti Bears byl nejlepším linemanem. Ještě třeba hodně věcí zlepšit a nabrat víc sílu, ale pokud by měl takový progres zaznamenat i do začátku příští sezony, mohli by mít Vikings odpověď na postu pravého tackla.

Nepotěšili

Ofenzivní linie

Otřesná při běhu a otřesná v pasové protekci. Ofenzivní linie má lví podíl na trápení ofenzivy jako celku. Rick Spielman odvádí v Minnesotě skvělou práci a já osobně ho velmi uznávám. Pokud však tuto offseason nezasvětí posílení ofenzivní linie, které povede k faktickému zlepšení této jednotky, tak bude něco velmi špatně.

Kirk Cousins

V zápase zkompletoval 30 pasů ze 46 pro 262 yardů, 2 touchdowny a 2 interceptions. Nicméně statistiky si notně vylepšil ve chvíli, kdy už Vikings jen doháněli, co i kvůli němu zameškali. Předvedl povedené pasy, ale také absolutní zkraty. Obě dvě interceptions byly neodpustitelné a Vikings stály hodně. První připravila Vikings o pravděpodobné tři body a druhá skončila pick-six a 8 body pro soupeře. Při pohledu na konečné skóre je zjevné, jak moc průběh zápasu ovlivnily. K tomu navíc v úvodu zápasu přehodil dlouhým pasem úplně volného Diggse v endzone. Ano, byl pod neustálým tlakem, ale musíme od něj chtít víc. Mnohem víc.

Dalvin Cook

Za ofenzivní linií Vikings to má přetěžké, ale 12 yardů z 9 běhů a 1 fumble je prostě strašně špatně. To nelze svádět jen na ofenzivní linii.

Povedlo se

Dan Bailey proměnil oba dva své pokusy o field goal a alespoň na čas utichly řeči o prokletí kickerů Vikings.

Obrana Vikings povolila ve druhém poločase útoku Bears pouze 106 yardů a pouhé tři body a k tomu vyprodukovala dva turnovery. O moc víc udělat nemohla.

Nepovedlo se

Ofenziva předvedla v první půli naprosto tristní výkon. Zde malé shrnutí. Tři a ven, fumble, tři a ven, tři a ven a interception. Pouhých 77 yardů, 5 prvních downů a 0 bodů. V druhé půli se sice nějaké zlepšení konalo, ale nedostatečné. Ofenziva dvakrát přebírala balon okolo 30-yardové linie soupeře, ale nedokázala se dostat do endzone ani v jednom případě. V takovém zápase je třeba být v redzone maximálně efektivní. Ofenziva byla předvídatelná, nenápaditá a bohužel se zdála i zcela nepřipravená. To padá na hlavu Johna DeFilippa i Mika Zimmera. Bohužel se začíná stávat nepříjemným pravidlem, že Vikings mají v důležitých zápasech sezony zničující výpadky. Co je ale doslova alarmující je to, co řekl Mike Zimmer na pozápasové tiskové konferenci, když byl tázán na turnovery jeho svěřenců: “Buďto neposlouchají nebo nedávají pozor, anebo jim na tom opravdu nezáleží.“ Z toho by mohl být problém a je na Miku Zimmerovi, aby jej vyřešil, a to ideálně ihned.

Vikings srážely dolů i naprosto zbytečné penalty, které jsou projevem nedisciplinovanosti týmu a mohou být projevem určité nekázně, o které Mike Zimmer mluvil. Naprosto zbytečné byly minimálně osobní fauly Erica Wilsona, Erica Kendrickse a Harrisona Smithe.

Obrana Vikings podala slušný výkon, který by měl stačit na to, aby útok při nejmenším držel krok. Nicméně v první půli měla problém s běhy Mitche Trubiskyho, který získal několikrát první down díky své mrštnosti. Přitom bylo před zápasem jasné, že si na to musí dát pozor. Trubisky získal po zemi 43 yardů z 10 běhů. Jen pro porovnání oba running backové Vikings získali dohromady ze 13 běhů dech beroucích 17 yardů. Obrana povolila v prvních 9 zápasech sezony jen 13 zkonvertovaných třetích downů z 62, což jí řadí na první místo v lize. Nicméně dnes povolila Bears konverzi 6 z 12 třetích downů.