Week 11: Vikings prolomili proti Cardinals sérii proher

21.11.2016 - Vikings ve včerejším zápase dokázali před zraky domácích diváků přetrhnout šňůru proher, která se táhla už čtyři nekonečné týdny. Vikingové bojovali a dokázali skórovat ve všech fázích hry. Touchdown skórovala ofenziva, defenziva i special týmy.

Pro zachování reálných nadějí na postup do play-off se jednalo o veledůležitou výhru. Detroit Lions porazili Jaguars a se stejnou bilancí jako mají Vikings (6-4) momentálně vedou divizi NFC North. Packers naopak prohráli ve Washingtonu, když podruhé v řadě inkasovali přes 40 bodů,  a s bilancí 4-6 začínají na čelo divize ztrácet. Již tento čtvrtek si to na Den díkůvzdání rozdají Vikings a Lions o čelo divize v Detroitu.

Neaktivními pro zápas byli DT Sharrif Floyd, QB Taylor Heinicke, OT Rashod Hill, OL Zac Kerin, TE David Morgan, LB Edmond Robinson a WR Jarius Wright.

Průběh zápasu

Vikings zahájili utkání dle představ. Nejprve defenziva nepovolila útoku soupeře ani jeden první down a následně z prvního ofenzivního drivu, který začínal díky dobrému punt returnu na polovině Cardinals, skórovali díky 16-yardovému pasu Sama Bradforda na Adama Thielena touchdown. Kai Forbath proměnil svůj první pokus o extra point. Cardinals však o několik minut odpověděli také touchdownem po 1-yardovém běhu Davida Johnsona a stav zápasu byl srovnán na 7:7. Po dvaceti minutách zápasu se měnilo skóre ve prospěch Cardinals díky 34-yardovému proměněnému field goalu v podání Chandlera Catanzara. Netrvalo to však dlouho a Vikings se opět ujali vedení poté, co se Matt Asiata po 2-yardovém běhu natáhl do endzone. Prokletí extra pointů však pokračovalo i bez Blaira Walshe a kop Forbatha za jeden bod byl zblokován. Aby toho nebylo málo, povedl se Cardinals hned vzápětí 49-yardový kick-off return. Hosté se dostali následně i díky dvěma faulům Trae Waynese do blízkosti endzone Vikings. Xavier Rhodes pak ovšem zachytili na hranici endzone interception a po 100-yardovém běhu ji vrátil až do endzone na druhé straně hřiště, 20:10. Cardinals před koncem poločasu snížili na 20:17 po 29-yardovém pasu na Jermaine Greshama.

Druhý poločas začali Vikings také výborně. Cordarrelle Patterson zachytili kick-off uvnitř endzone a po 104-yardovém běhu skóroval touchdown, 27:17. Pět vteřin před koncem třetí čtvrtiny zachytil Xavier Rhodes po dlouhém pasu Carsona Palmera druhou interception v zápase. Vikings z navazujícího drivu vytěžili 3 body, když Kai Forbath proměnil první field goal (27-yardový) v dresu Vikings. Ve čtvrté čtvrtině se dopustil Sam Bradford fumblu a balonu se na 27-yardové linii Vikings zmocnili Cardinals. Ti se za minutu a tři čtvrtě radovali po 4-yardovém pasu na Davida Johnsona ze snížení skóre na 30:24. Skóre se již do konce zápasu nezměnilo.

Potěšili

Xavier Rhodes

Odehrál možná vůbec nejlepší zápas jeho kariéry. Připsal si dvě interceptions, když předvedl dvě skvělé hry. Jednu z nich vrátil do touchdownu po 100-yardovém běhu. Nejspíš klíčová hra utkání. Byl ale obecně vynikající v coverage, když povolil při pasech do míst, kde se pohyboval passer rating 0,0. Připsal si i veledůležitou stopku při třetím downu.

Adam Thielen

Chytí všechno, co letí jeho směrem a pro ofenzivu Vikings se stává nepostradatelným. V zápase zachytil pět pasů pro 65 yardů a jeden touchdown. Touchdownový catch nebyl vůbec jednoduchý, ale Thielen předvedl perfektní koordinaci těla a situaci zvládl nejlépe, jak mohl.

Cordarrelle Patterson

Jeho přínos pro tým v letošní sezoně nesmírně vzrostl a změnil se i jeho přístup. Na hřišti bojuje o každý yard ze všech sil. Včera si připsal 4 zachycené pasy pro 53 yardů a navrch přidal 104-yardový kick-off return touchdown. To byl spolu touchdownem Rhodese zlomový okamžik zápasu. Byl to navíc pátý touchdown z returnu v jeho kariéře a tím se zařadil na dělené první místo v historických tabulkách Vikings, které sdílí s Marcuse Sherelsem a Percy Harvinem.

Nepotěšili

Anthony Barr

Barr nezažívá povedenou sezonu. Mnohdy je mimo pozici a působí na hřišti o něco zpomaleně. Doufejme, že ztracenou formu opět někde najde.

Charles Johnson

Bohužel další naprosto neviditelná sezona v jeho podání. Za posledních 5 zápasů zachytil jen jeden pas pro 9 yardů. Zoufale málo. Už ale alespoň nedostává tolik prostoru na hřišti jako ze začátku sezony.

Rozhodčí

Mnoho sporných a několik doslova otřesných rozhodnutí rozhodčích. Myslím, že o něco ukřivděněji se mohou cítit Cardinals.

Povedlo se

Obrana v druhém poločase zabrala a povolila jen 7 bodů za touchdown Davida Johnsona. Na tomto skórování ovšem měla velký podíl i ofenziva Vikings, kvůli které začínal drive Cardinals na 27-yardové linii Vikings.

Velký vliv na kvalitní defenzivní výkon v druhé půli měl pass rush. Vikings vytvářeli konstantní tlak na Carsona Palmera. Hned 27krát ze 43 dropbacků byl Palmer pod tlakem a byl navíc 23 hitován a 4 sackován. Velice dobrá vizitka pass rushe. Dva ze sacků si připsal Danielle Hunter a po jednom Brian Robison a Harrsion Smith.

Hlavní kouč využil včera hned dvakrát challenge, aby zvrátil rozhodnutí rozhodčích a v obou případech byl úspěšný. V obou případech se jednalo o ofenzivní touchdowny Vikings. Rozhodčí po prozkoumání videa museli svůj verdikt přehodnotit a Thielenův a Asiatův touchdown uznat. V obou případech se jednalo o poměrně jasné situace, přesto oceňuji správná rozhodnutí hlavního kouče.

Nepovedlo se

Vikings v druhém poločase kontrolovali vývoj utkání a vedli o 13 bodů. Pak ovšem přišel strip sack na Sama Bradforda a Cardinals získali balon na 27-yardové linii Vikings. Tato výhodná pozice vyústila v touchdown a Vikings náhle disponovali jen 6 bodovým vedením. Místo klidného závěru se konala dramatická koncovka. Defenziva ale naštěstí zafungovala v závěru výborně.

Obrana se v prvním poločase hledala a ofenziva Cardinals toho dokázala využít a zaznamenat 17 bodů. Tolik v průměru povoluje za jeden celý zápas.

Tím, kdo dělal největší problémy, byl dle očekávání David Johnson. V preview jsem psal o tom, jak je důležité eliminovat příspěvek Johnsona na minimum, aby mohli Vikings vyhrát. Naštěstí vyhráli i přesto, že byl příspěvek tohoto mladého running backa poměrně značný. Z 22 běhů získal 103 yardů a skóroval jeden touchdown. Nadto zachytil 7 pasů pro 57 yardů a druhý touchdown.