Week 12: Vikings opět nezvládli proti Lions koncovku zápasu

27.11.2016 - Měl to být zápas, ve kterém se bude v Detroitu na Den díkůvzdání podávat místo krocana pomsta. Měl to být zápas, díky kterému udělají Vikings rázný krok směrem k postupu do play-off a druhému diviznímu titulu v řadě. Místo toho však skončil zápas zklamáním. Vikings už podruhé během tří týdnů nezvládli proti Lions koncovku zápasu a prohráli 16:13. Hlavním problémem byla zcela impotentní ofenziva. Defenziva až na úvodní drive zápasu a srovnávací drive v závěru zápasu odehrála velice slušné utkání.

Vikings se momentálně nachází s bilancí 6-5 na sedmém místě v konferenci, což nezní úplně beznadějně. Problémem je, že dva nejbližší týmy Redskins (6-4-1) a Lions (7-4) mají nad Vikingy výhodu vzájemných zápasů. Vikings tak již nemají svůj osud ve vlastních rukou a musí spoléhat na zaváhaní ostatních týmu. Největší problémy však mají Vikings sami se sebou a zraněními.

Neaktivními pro zápas byli WR Stefon Diggs, DT Sharrif Floyd, QB Taylor Heinicke, OT Rashod Hill, CB Terence Newman, CB/PR Marcus Sherels a DE Stephen Weatherly.

Průběh zápasu

Lions prošli ve svém úvodním ofenzivním drivu hřištěm zcela hladce a zakončili jej 2-yardovým pasem na Anaquana Boldina do endzone, 7:0. Vikings v následném drivu sice nepochodovali po hřišti tak lehce, ale nakonec přeci jen také skórovali touchdown, a to díky 5-yardovému běhu Matta Asiaty.  Do konce zápasu už pak týmy zvyšovaly stav utkání jen díky field goalům. Nejprve ve druhé čtvrtině posunul Lions do vedení Matt Prater, který proměnil 29-yardový field goal. Skóre srovnal ve třetí čtvrtině 30-yardovým kopem Kai Forbath. Poté šli Vikings dokonce do vedení, když se Kai Forbath trefil mezi tři tyče i ze vzdálenosti 28 yardů. Pět minut před koncem Vikings puntovali. Jeff Locke předvedl ukázkový punt, který se okolo 4-yardové linie Lions vykutálel ze hřiště. Díky penaltě pak Lions začínali svůj drive na 2-yardové linii. Přesto se dostali až na 30-yardovou linii Vikings, odkud Matt Prater proměnil 48-yardový field goal. Vikings pak měli 1:45 na to, aby zápas rozhodnuli a nedopustili prodloužení. S touto možností ovšem naložili jinak, než si představovali. Sam Bradford hodil 38 vteřin před koncem interception a Darius Slay ji vrátil až na 20-yardovou linii Vikings. Lions následně zaklekli, Matt Prater se při 40-yardovém pokusu nemýlil a rozhodl tak o prohře Vikings 13:16.

Potěšili

Jeff Locke

Tuto sezonu podává konzistentně kvalitní výkony a čtvrteční zápas nebyl výjimkou. Ze čtyř puntů třikrát přikoval Lions uvnitř 20 yardů od jejich endzony a jeden z nich se v závěru zápasu vykutálel ze hřiště na 4-yardové linii soupeře. Velice kvalitní výkon.

Andrew Sendejo

Podal velice slušný výkon a letos patří k dalším milým překvapením. Po letošní sezoně jej bude těžko někdo sesazovat z role hlavního parťáka Harrisona Smithe.

Kai Forbath

Proměnil vše, co mohl. Jeden extra point a dva field goaly. Sice nebyly z žádné závratné vzdálenosti, nicméně dodal týmu potřebný klid, že se na svého kickera v těchto situacích mohou spolehnout.

Nepotěšili

Běhová hra jako celek

Těžko hledat hlavní příčinu absolutního neúspěchu běhové hry Vikings v letošní sezoně. Je to nejspíše souhrn mnoha faktoru a je těžké vypíchnout jen jednoho viníka. Samozřejmě hlavní podíl na tom má ofenzivní linie a running backové. Běhová hra získává v průměru 2,8 yardu na běh. Pokud se nedostane průměr nad 3 yardy, bude se jednat o nejhorší sezonní výsledek v historii Vikings. Marnost a zoufalost.

Trae Waynes

Pokud je na hřišti, ofenzivy soupeřů míří vzduchem do jeho prostorů. Xavier Rhodes a Terence Newman letos hrají velice dobře, a tak je to pochopitelné. Ve čtvrtek na něj mířilo 12 pasů a 6 z nich bylo zkompletovaných pro 63 yardů. Dopustil také jediný touchdown Lions a neubránil Andre Robertse při hře, která by skončila velkým ziskem Lions (a dost možná i touchdownem), pokud by Stafford a Roberts byli na jen o trochu více na stejné stránce.

Povedlo se

Sam Bradford nebyl v zápase ani jednou sackován, což nepochybně stojí za zmínku.

Anthony Barr na sebe po delší době opět upoutal v pozitivním směru, když si připsal svůj druhý sack v sezoně.

Lions hráli dvakrát v zápase při svém čtvrtém downu, Defenziva ani jednou nepovolila pokračování jejich drivu.

Nepovedlo se

Jako by těch zranění nebylo už víc než dost  jako by nebyla hra ofenzivní linie už tak mizerná. Ze zápasu odstoupili kvůli zranění Joe Berger a Jeremiah Sirles. Na hřišti se tak objevil Nick Easton i Willie Beavers, a to je v případě druhého jmenovaného už skutečně alarmující.

Absolutně nepovedená koncovka. Defenziva odehrála v zásadě povedený zápas. Nezvládla ovšem opět závěr utkání. V závěrečných minutách nechala ofenzivu Lions přejít na hřišti 68 yardů a povolila tak srovnání stavu utkání necelé dvě minuty před koncem. Nic však ještě nebylo ztraceno. Ofenziva však poté definitivně pohřbila naděje týmu zbytečným turnoverem.

Ofenziva Vikings se trápila celý zápas. Nejvíce to bylo patrné při třetích downech. Vikings proměnili pouze dvě tyto možnosti s deseti příležitostí, a to je nesmírně málo.