Week 12: Vikings se díky výhře nad Packers přiblížili play-off

28.11.2018 - Tentokrát to Vikings zvládli. Druhý mimořádně důležitý zápas s divizním soupeřem v prime timu jim i přes pomalejší start, třikrát sláva, naštěstí vyšel. Na U.S. Bank Stadium zavítali Green Bay Packers a jestliže první půle byla vyrovnaná, tak ve druhé půli už byli Vikings jasně lepším týmem a zaslouženě vyhráli 24:17. Nelze se zbavit dojmu, že je cosi shnilého v sýrovém království. Snad nikdy jsem neviděl Aarona Rodgerse tak nevýrazného a odevzdaného.

Výhra to byla nesmírně důležitá.  Jednak Vikings pomohla v cestě za play-off a jednak snížila šance Packers na play-off na absolutní minimum. Číselné vyjádření jsme mohli vidět v průběhu přenosu. Dle grafiky, která byla použita, mají nyní Vikings 73% šanci na play-off a Packers šanci pouze 3%. Cesta do postseason však bude ještě trnitá a klíčovým bude nesmírně obtížné utkání v Seattlu za dva týdny.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Mike Boone, WR Chad Beebe, TE David Morgan, DE Jalyn Holmes, LB Ben Gedeon a S Andrew Sendejo.

Průběh zápasu

Zatímco Vikings zahájili ofenzivně zápas mizerně, kdy se dvakrát poroučeli ze hřiště „tři a ven,“ Packers ve druhém drivu skórovali touchdown po 10-yardovém pasu na Devante Adamse. Vikings naštěstí odpověděli nejlépe, jak mohli, když došli na 26-yardovou linii Packers, kde našel Kirk Cousins krátkým pasem v backfieldu Dalvina Cooka a ten doběhl až do endzone, 7:7. V úvodu druhé čtvrtiny však Packers odskočili opět na rozdíl sedmi bodů, a to díky 6-yardovému běhu Aarona Jonese. Jen o tři minut později bylo opět srovnáno poté, co našel Kirk Cousins 30-yardovým pasem Stefona Diggse. Vikings se mohli necelých 5 minut před koncem prvního poločasu dostat poprvé v zápase do vedení, avšak Dan Bailey minul 48-yardový field goal. V samotném závěru druhé čtvrtiny se Vikings poněkud krkolomně, ale přece, dostali na 33-yardovou linii Packers. Dan Bailey sice proměnil 51-yardový field goal, ale pro false start Rashoda Hilla nemohlo jít o platný pokus. Následoval 56-yardový pokus o field goal, který Dan Bailey neproměnil a do kabin se šlo za nerozhodného stavu 14:14.

V polovině třetí čtvrtiny zahrávali Packers na vlastní 45-yardové linii za situace 4&inches a nebyli úspěšní. Vikings tak získali držení míče ve výhodné pozici. Dostali se sice do redzone, avšak museli se spokojit se třemi body za proměněný 37-yardový field v podání Dana Baileyho. V navazujícím drivu defenziva Vikings doslova zničila ofenzivu Packers a zejména díky skvělému punt returnu Marcuse Sherelse začínali Vikings svůj další drive na 31-yardové linii Packers. Tentokráte vytěžili Vikings výhodnou pozici na hřišti vrchovatě, když ke konci třetí čtvrtiny našel Kirk Cousins 14-yardovým pasem Adama Thielena, 24:14. Vikings byli necelých šest minut před koncem utkání donuceni puntovat poté, co byli po sacku vytlačeni z field goal range. Tramon Williams však nezvládl zachycení puntu a Marcus Sherels získal pro Vikings balon na 15-yardové linii Packers. Stefon Diggs pak už už držel v endzone balon v rukou, ale nakonec jej neudržel. Vikings o několik okamžiků později zahrávali čtvrtý down, avšak nebyli úspěšní a Packers převzali míč na vlastní 7-yardové linii. Přibližně dvě a půl minuty před koncem proměnil Mason Crosby 38-yardový field goal a snížil na rozdíl jednoho skórování, 24:17. Následně se Packers pokusili o onside kick, ale Kyle Rudolph zachycením míče nedopustil, aby Packers pokračovali v útočném snažení. Utkání tak skončilo výhrou Vikings v poměru 24:17.

Potěšili

Adam Thielen

Připsal si devátý zápas v této sezoně, ve kterém zachytil více než 100 yardů, a to se ještě nikdy žádnému Vikingovi nepovedlo. Ani Randy Mossovi, kterému Vikings přichystali na poločasovou přestávku slavnostní ceremoniál k jeho uvedení do Fotbalové síně slávy. Tomu se dvakrát podařilo dosáhnout takového počtu yardů v zápase osmkrát za sezonu. Devětkrát nikdy. Thielen si v zápase připsal 8 zachycených pasů pro 125 yardů a 1 touchdown a výrazně pomohl týmu k vítězství.

Kirk Cousins

V minulém zápase jsme jeho výkon kritizovali a v tomto týdnu je naopak potřeba říct, že tohle byl výkon, pro který jej Vikings do Minnesoty přivedli. Cousins, přestože byl opět často pod tlakem, dokázal udržet klidnou hlavu a ofenzivu posunoval spolehlivě stále vpřed. Zkompletoval 29 pasů ze 38 pro 342 yardů a 3 touchdowny a jeho výkon si vysloužil 129,5 quarterback rating.

Sheldon Richardson

Pass rush Vikings odehrál velice povedený zápas, v němž nenechali Aarona Rodgerse vydechnout. Nejdominantnějším hráčem byl Sheldon Richardson, který sackoval Rodgerse dvakrát a připsal si celkem 7 tacklů.

Nepotěšili

Mike Remmers

Ofenzivní linie opět byla nejméně funkční hráčskou jednotkou týmu Vikings. Mike Remmers jakožto zkušený veterán patřil k těm nejhorším. Navíc jím povolený sack Deana Lowryho na Kirka Cousinse byl nejhorší hrou ofenzivního linemana v této sezoně.

Laquon Treadwell

Stále stejná písnička. Čas od času na sebe prostě musí upozornit jednoduchým dropem. A opět se tomu tak stalo i v tomto zápase proti Packers. Kromě toho už se do zápasu zapsal jen jedním zachyceným pasem pro 6 yardů. Málo. Není budoucností týmu.

Dan Bailey

Tentokrát jím minuté field goaly nepadají jen na jeho hlavu, ale jen jeden proměněný field goal ze tří je prostě špatně. Při prvním 48-yardovém pokusu se úplně nepovedl hold Mattu Wileovi a při druhém pokusu se nejprve trefil ze vzdálenosti 51 yardů a minul až při opakovaném pokusu ze vzdálenosti 56 yardů. Přicházel ale jako zkušený veterán a druhý nejspolehlivější kicker v historii NFL. Musí předvádět víc.

Povedlo se

Ofenzivě chvilku trvalo, než se rozehřála, ale od poloviny první čtvrtiny už šlapala pěkně. Celkem získala 416 yardů a nebýt minutých field goalů a nevyužité návštěvy redzone zakončené neúspěšným pokusem o proměnění čtvrtého downu (spíše z taktických důvodů se čtvrtý down zahrával), tak mohlo být i více bodů než 24. Ale stačilo to.

Defenziva prožila také dva méně povedené drivy v první čtvrtině, ale poté už soupeři nedovolila takřka nic. Nepovolila Aaronu Rodgersovi dostat se na 200 naházených yardů a Packers povolila celkově jen 254 ofenzivních yardů. Packers zkonvertovali jen 2 z 10 třetích downů a při jednom čtvrtém drivu nebyli úspěšní.

Marcus Sherels nejprve v druhé půli předvedl povedený 20 yardový punt return, který zajistil Vikings výhodnou pozici na hřišti. Ještě výhodnější pozici pak zajistil získaným fumblem při puntu Matta Wila. Marcus Sherels se dostává na hřiště v podstatě jen při hrách special týmů, ale dokazuje jak skvělým special teamerem je. Vikings hodně chyběl, když byl letos pár týdnů zraněný.

Nepovedlo se

V závěru utkání se zranil Xavier Rhodes a bohužel to vypadá na závažné poranění hamstringu. Možná bude potřeba chirurgický zákrok, a to by pro něj znamenalo konec sezony a velké oslabení pro Vikings.

První dva ofenzivní drivy byly takovým nepěkným deja vu, které připomnělo zápas minulého týdne proti Bears. Ofenziva nepředvedla zhola nic, během dvou drivů a šesti her získala 5 yardů a nezískala ani jeden první down. Naštěstí se ve třetím drivu odrazila k povedenému utkání. Začátky zápasů je však třeba zlepšit. Stejně jako efektivitu v redzone.