Week 2: Vikings vybojovali na Lambeau Field v bláznivé koncovce remízu

17.9.2018 – Vikings nevyhráli, ale ani neprohráli. A přitom se mělo stát obojí. Podivný zápas. Vikings odehráli nepovedené první tři čtvrtiny zápasu, za které si vyhrát nezasloužili. Nicméně pak přišlo takřka zázračné vzepětí v závěru utkání a v prodloužení sahali Vikings po výhře, která byla neskutečně blízko. Nepamatuju si, kdy naposledy, jestli vůbec někdy, jsem měl po zápase tak rozporuplné pocity. Vzhledem k celkovému vývoji zápasu je remíza dobrý výsledek, nicméně výhra byla už takřka v kapse a na poslední chvíli z ní vyklouzla, a to se stát nemělo.

Aaron Rodgers nakonec dle očekávání nastoupil do zápasu i přes zranění kolene, které utrpěl v úvodním zápase s Bears. Zraněním byl zjevně při pohybu limitován, ale přesto odehrál vzhledem k okolnostem povedené utkání, byť ne tak dominantní, jak jsme u něj zvyklí. Vikings bohužel nedokázali jeho omezení využít a nechávali mu až příliš prostoru na to, aby mohl předvést, jak výjimečným hráčem je.

Ve druhém poločase zranil pravý tackle Rashod Hill a zastoupil jej Brian O‘Neill. Vikings si tohoto mladého talentovaného tackla vybrali ve druhém kole letošního draftu a od začátku s ním bylo počítáno až pro sezonu 2019 a následující roky. Nicméně O‘Neill za Hilem v ničem nezaostal, spíše naopak. V pasové protekci si vedl v podstatě bezchybně. Při run blockingu to bylo slabší, ale za kolegy nezaostával. Zranění Hilla by nemělo být vážné, ale O‘Neill si řekl předčasně o pozici startera.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Roc Thomas, RB Mike Boone, C Pat Elflein, OG Bryan Witzmann, DE Tashawn Bower, DT Jalyn Holmes.

Průběh zápasu

V polovině první čtvrtiny Vikings na konci svého prvního ofenzivního drivu puntovali z těsné blízkosti své vlastní endzone. Punt byl zblokován a balon v endzone zachytil Josh Jackson, 0:7. Vikings naštěstí dokázali hned v dalším drivu odpovědět, a to i díky 46-yardovému kick-off returnu v podání Mika Hughese. Svůj první touchdown v kariéře si po 14-yardovém pasu připsal Laquon Treadwell. Na začátku druhé čtvrtiny skórovali Packers 9-yardový pasový touchdown na Davante Adamse a opět se ujali sedmi bodového vedení. Necelé dvě minuty před koncem poločasu minul Daniel Carlson 48-yardový field goal. Na druhé straně naopak Mason Crosby proměnil 37-yardový field goal a do kabin se šlo za stavu 7:17.

Ve třetí čtvrtině Packers navýšili své vedení díky 40-yardovému field goalu Masona Crosbyho.  V úplném úvodu poslední čtvrtiny Vikings snížili na rozdíl jednoho skórovaní díky 3-yardové spolupráci vzduchem dua Cousins a Diggs, 14:20. Na devítibodový rozdíl ovšem Packers odskočili hned v následujícím drivu, když Mason Crosby proměnil 31-yardový field goal, 14:23. Následně našel Kirk Cousins Stefona Diggse dlouhým pasem a výsledkem byl 75-yardový touchdown, 21:23. Nicméně Packers získali po 48-yardovém field goalu další tři body, 21:26, a Vikings zbývalo něco málo přes dvě minuty času. A aby toho nebylo málo, nezachytil Laquon Treadwell jednoduchý pas, vyrazil jej nad sebe a HaHa Clinton-Dix si připsal jednoduchou interception. Obrana však povolila jen pokus o 36-yardový goal, který Mason Crosby proměnil, 21:29. Vikings měli 1:45 do konce a dva timeouty. A vskutku, Kirk Cousins našel 22-yardovým pasem Adama Thielena, který si připsal takřka zázračný touchdownový catch a následnou two-point conversion Vikings proměnili po spolupráci Kirka Cousinse a Stefona Diggse, 29:29. A když v samotném závěru základní hrací doby minul Mason Crosby 52-yardový field goal, šel zápas do prodloužení.

V prodloužení začínali Vikings na balonu a dostali se až do míst, odkud se Daniel Carlson pokusil o proměnění 49-yardového field goalu. Ovšem netrefil. Packers se poté vlastní chybou a také díky sacku Mackensie Alexandera dostali mimo field goal range. Vikings měli následně v samotném závěru prodloužení obrovskou příležitost utkání strhnout na svoji stranu, avšak Daniel Carlson selhal v zápase i potřetí, když se netrefil ani ze vzdálenosti 35 yardů. Zápas tak skončil remízou.

Potěšili

Kirk Cousins

První tři čtvrtiny hrál až na několik nedorozumění se svými wide receivery slušný zápas kdy se zdálo, že je ofenziva neproduktivní spíše kvůli play callingu než kvůli výkonu Cousinse. Ve čtvrté čtvrtině pak přišel uragán, který jsme od žádného quarterbacka Vikings neviděli už mnoho let. V zápase zkompletoval 35 pasů ze 48 pro 425 yardů, 4 touchdowny a 1 interception. Nutno podotknout, že ta interception byla bezchybným pasem, který měl Laquon Treadwell bez problémů chytit. Jak s ním naložil, jsme viděli.

Stefon Diggs

Velkou měrou přispěl k vyrovnání skóre zápasu, když zachytil 9 pasů pro 128 yardů, 2 touchdowny a 1 proměnil two-point conversion. Spolupráce s Cousinsem funguje na výbornou. Při 75-yardovém touchdownu letěl balon vzduchem určitě alespoň 60 yardů a Diggs byl přesně tam, kde být měl, a balon letěl přesně tam, kam měl.

Adam Thielen

Třetí do party, která se zasloužila o to, že Vikings neodešli ze zápasu jako poražení. V zápase chytil 12 pasů pro 131 yardů a 1 touchdown, který bezprostředně předcházel vyrovnání skóre.

Nepotěšili

Daniel Carlson

Absolutní zmar. Sice proměnil všechny čtyři extra pointy, ale neproměnil ani jeden ze tří pokusů o field goal a v podstatě tak sám znemožnil Vikings, aby přes všechna klopýtání zápas nakonec vyhráli. Jeho budoucnost v Minnesotě možná už nebude mít dlouhého trvání.

Laquon Treadwell

Na začátku utkání to vypadalo, že by mohl být i v kolonce potěšili. Zachytil svůj první touchdown kariéry a zdálo se, že by se mohl konečně chytit. Opak byl pravdou. Nejprve přišel zásadní drop ve třetí čtvrtině při třetím downu, který ukončil drive Vikings, a ve čtvrté čtvrtině jednoduchý pas pouze vyrazil a zavinil interception. Další drop přišel, byť už ne tak neodpustitelný, v prodloužení. Jak může takovému wide receiverovi věřit jeho quarterback?

Brett Jones

Ve své premiéře v ostrém zápase v dresu Vikings se mi poměrně líbil, avšak včera nepotěšil. Nedařilo se mu ani při pasových snapech ani při těch běhových. Jak jsem věřil, že bude starterem na postu levého guarda po návratu Pata Elfleina, tak teď je toto moje přesvědčení otřeseno. Tom Compton působil proti Packers lepším dojmem.

Povedlo se

V zápase se nepovedlo spousty věcí a her. Tým to ale nezabalil a do poslední chvíle makal, držel se zuby nehty ve hře a nakonec vykřesal už málo pravděpodobné prodloužení. Takovou vůli a zarputilost je třeba ocenit. Ne všechny zápasy se povedou, ve všech ale musí být odhodlání a hlad po vítězství, a to včera nechybělo.

Velkou zásluhu na návratu do zápasu mělo trio Cousins – Thielen – Diggs. Tahle trojice ukázala spoustu skvělých her a až se sehraje ještě víc (pár nedorozumění tam bylo), může dokázat velké věci. Důkazem budiž 75-yardový touchdown na Diggse a vyrovnávající touchdown na Thielena. Krásné pasové akce, na které nejsme u Vikings příliš zvyklí.

Nepovedlo

Hra special týmů v podstatě potopila tým. Už od preseason jsme řešili, že punt coverage je bídná a stalo se, co muselo. Soupeř vytěžil z puntu Vikings touchdown. Když k tomu připočteme tři minuté field goaly ze tří, je zřejmé, že special týmy v podstatě rozhodly v neprospěch Vikings. Mike Priefer by se měl hodně rychle probrat. Onou pověstnou podmínkou potvrzující pravidlo byl 46-yardový kick-off return Mika Hughese.

Pass rush Vikings nebyl většinu zápasu vůbec vidět. Ano, Vikings sackovali Aarona Rodgerse pětkrát, ale to číslo je zavádějící. Po většinu času se zdálo, že má Rodgers dostatek času a prostoru. Od defenzivní linie Vikings čekáme určitě všichni víc. O hodně. K tomu ani navíc nefungovala snad až na závěr utkání běhová obrana, kdy Vikings povolili jen v první čtvrtině 45 yardů po zemi, a Vikings měli navíc opět problém s pokrytím tight endů. Tentokrát Jimmyho Grahama, který si připsal 6 zachycených pasů pro 95 yardů. Obrana neodehrála špatné utkání, ale jedna z nejlepších obran ligy by měla zahrát lépe.

Běhová hra Vikings opět trpěla. Dalvin Cook naznačuje, že je mimořádně talentovaným running backem, ale jeho spoluhráči – ofenzivní linemani - mu jeho práci velmi znesnadňují. Několikrát byl atakován ještě za line of scrimmage a jen tak tak se dostával alespoň zpět na místo rozehrání. O každý yard musel bojovat. Tohle je třeba zlepšit.

Mr.Pumpkin

Diskusní téma: Week 2: Vikings vybojovali na Lambeau Field v bláznivé koncovce remízu