Week 3: Vikings podlehli po marném výkonu Bills

26.9.2018 – Studená sprcha. Jinak nelze utkání proti Bills nazvat. Vikings byli velkými favority a měli utkání hravě zvládnout, ovšem opak byl pravdou. Vikings byli výhře nejblíže za stavu 0:0 a pak už se ani nepřiblížili.

Před sezonou byli Vikings jedni z (přibližně) pěti největších favoritů na zisk Lombardi Trophy. Těšili jsme se na skvělou sezonu v jejich podání a na to, jak obrana bude vymazávat soupeře ze hřišť. To se ovšem neděje. Od druhého poločasu utkání play-off proti New Orleans Saints v divisional round je obrana snadno zranitelná a v podstatě všichni soupeři jsou od té doby schopni získávat yardy a body snadněji než dříve. Prohrát takovým způsobem s týmem, který je pasován do role nejslabšího týmu ligy, si tým aspirující na Super Bowl nemůže dovolit. Vikings teď navíc čekají zápasy venku proti Rams a Eagles a může se velmi snadno stát, že rázem budou mít bilanci 1-3-1 a cesta do play-off, se kterým počítali snad všichni, bude pak hodně těžká. Tenhle tým má nepochybně kvality to dotáhnout daleko, ale takhle to nepůjde. Pokud tento zápas nezafunguje jako impuls k odrazu k lepším výkonům, může tato sezona skončit jedním velkým zklamáním.

K zápasu nenastoupil pro zranění kolene Everson Griffen. Bylo však podivné, že vůbec nebyl na U.S. Bank Stadium. Nyní se začínají objevovat informace proč tomu tak bylo a nevypadá to dobře. V sobotu mělo dojít v Hotelu Ivy k nějakému blíže nespecifikovanému incidentu, ve kterém v hlavní roli figuroval právě Griffen. Nyní by se měl v jednom zdravotnickém zařízení podrobovat vyšetření jeho psychického zdraví. Tým vydal prohlášení, že jsou si vědomi stavu Eversona Griffena a že mu poskytnou maximální podporu. Otázkou je, jestli Griffena ještě letos na trávnících uvidíme. Prioritou ale je, aby se dal zdravotně do pořádku.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Dalvin Cook, TE David Morgan, OG Bryan Witzmann, DE Everson Griffen, DL Jalyn Holmes a CB Marcus Sherels.

Průběh zápasu

Bills se ujali vedení po pěti minutách díky 10-yardovému běhu Joshe Allena. Následně Kirk Cousins fumbloval a Bills se ujali balonu na 15-yardové linii Vikings. Bills vytěžili z tohoto turnoveru jen tři body za 30-yardový field goal. Nicméně o několik okamžiků později Kirk Cousins opět ztratil balon a Bills rozehrávali z 25-yardové linie Vikings a tento fumble byl potrestán touchdownem, který Bills skórovali po 26-yardovém pasu na Jasona Crooma. Po pěti minutách druhé čtvrtiny se do endzone Vikings probil při čtvrtém downu z 1-yardové linie Josh Allen a Bills vedli už 24:0. O čtyři minuty později zvýšil Steven Hauschka 50-yardovým field goalem na 27:0.

Když už byli Vikings ve třetí čtvrtině konečně na polovině Bills (ale to jen díky jejich špatnému puntu a penaltě), hodil Kirk Cousins interception. Nakonec se ale Vikings přeci jen čestného úspěchu dočkalo, když Kyle Rudolph zachytil 4-yardový pas v endzone Bills tři minuty před koncem zápasu. Vikings následně šli neúspěšně pro dva body, 6:27. Skóre se pak už do konce zápasu nezměnilo.

Potěšili

Stephen Weatherly

Ve svém prvním ostrém startu obstál. Vedl si slušně jako pass rusher i proti běhu.

Nepotěšili

Mike Zimmer

Vikings byli před tímto zápasem oprávněně velkými favority. Nicméně tuto svoji roli nepotvrdili. Nemůžu se zbavit dojmu, že Vikings šli do zápasu s přesvědčením, že zlehka zatrénují a při tom jen tak mimochodem Bills porazí. Úvod se ale hrubě nepovedl a Vikings nenašli dostatek vůle se nepříznivému vývoji vzepřít. Kupili chyby, hráli neskutečně nedisciplinovaně, obrana chvílemi propadala a tým vypadal ztraceně a odevzdaně. Za tohle všechno může nejvíc jeden člověk. Hlavní kouč Mike Zimmer. Mám ho rád, ale tohle mu budu chvíli odpouštět. Navíc už je to zvykem, že pod ním Vikings v jednom až dvou zápasech za sezonu předvedou obdobný výkon.

Kirk Cousins

Jak byl vynášen do nebes po výkonu ve čtvrté čtvrtině zápasu proti Packers, tak tentokrát byl on jedním z hlavních viníků prohry. Dva fumbly nedaleko vlastní endzone, interception a hrubě nepřesné pasy po celou první polovinu utkání. V závěru trochu chytil rytmus a naoko statistiky vylepšil, nicméně to už byl zápas dávno ztracený.

Anthony Barr

Hraje o novou smlouvu, ať už ji uzavře s Vikings nebo jiným týmem, a upřímně moc si nepomáhá. Horší však je, že nepomáhá týmu. Už delší dobu je možné pozorovat pokles jeho výkonnosti a včera předvedl snad nejhorší výkon své profesionální kariéry. V první půli přes něj šel první běhový touchdown Allena, připsal si zbytečný facemask, nechal se přeskočit Allenem, šel přes něj 55-yardový pas na Ivoryho a dopustil se horscollar tacklu při 3&16, který vyústil v 1&goal a následný touchdown. Ups. Katastrofa.

Riley Reiff

Pokud hovoříme o katastrofě, tak tu předvedla i ofenzivní linie. Nejhorším pak byl asi Riley Reiff. Což je smutné vzhledem k tomu, že právě on by měl být tím nejspolehlivějším linemanem. Jerry Hughes si z něj ovšem udělal lidský turniket a vesele jím probíhal.

Povedlo se

Co se povedlo, se vybírá těžko. Snad jen Matt Wile obstojně puntoval. Sice tam byly i dva touchbacky, ale taky povedené punty. Např. 70 yardový punt, při kterém si fandové Vikings zajásali asi nejvíc za celý zápas. I to o vypovídá o kvalitě předvedené hry ze strany Vikings.

Nepovedlo se

Disciplína. To bylo jedno ze slov, které jsem zmiňoval před zápasem. Vikings ale v tomto ohledu zejména v úvodu utkání naprosto selhali. Připisovali si zbytečné a hloupé prohřešky proti pravidlům (zejména defenziva), které výrazně pomáhali soupeři. Nadto docházelo ke zbytečným ztrátám balonu na vlastní polovině. Z mého pohledu vina padá kromě hráčů i na trenéry.

Ofenziva předvedla naprosto tristní výkon. V jednu chvíli, po interception Kirka Cousinse ve třetí čtvrtině, měli Vikings stejný počet ztrát míče jako prvních downů, tedy 3. To hovoří za vše. Od ofenzivního koordinátora, přes quarterbacka až po ofenzivní linii bylo všechno špatně. Bohužel.

Útok udělal svými ztrátami zápas pro defenzivu mimořádně těžký. Přesto ale myslím nejsem jediný, kdo je přesvědčen o tom, že defenziva není tak dominantní jako v předchozí sezoně. Útoku Bills včera v první polovině dovolila až příliš mnoho.