Week 4: Vikings podlehli Rams v divoké přestřelce

29.9.2018 - Vikings zůstávají i po čtvrtém týdnu pouze s jedinou výhrou. Proti Rams předvedla ofenziva velmi zlepšený výkon, díky kterému se Vikings drželi zuby nehty ve hře až téměř do samého konce. Defenziva však zničila vše, co se ofenzivě povedlo, a Vikings prohráli s pro ně nebývale divokým skóre 31:38.

Situace začíná být pomalu kritická. V příštím týdnu hrají Vikings ve Philadelphii a pokud by nevyhráli, krčili by se s bilancí 1-3-1 na pozicích, odkud by byla cesta do play-off velmi trnitá. Zejména defenziva se musí vzpamatovat.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, OG Bryan Witzmann, DE Everson Griffen, DT Tom Johnson, DL Jalyn Holmes, CB Marcus Sherels a CB Anthony Harris.

Průběh zápasu

Vikings předvedli na úvod utkání povedený sedmiminutový drive, který byl zakončen 16-yardovým pasem Kirka Cousinse na Aldricka Robinsona do endzone, 7:0. Nicméně Rams odpověděli velmi podobným drivem a necelé dvě minuty před koncem první čtvrtiny srovnali  Rams skóre po 8-yardovém pasu na Todda Gurleyho. Vikings se následně i díky quarterback steaku při situaci 4&1 dostali až na 19-yardovou linii Rams odkud Dan Bailey proměnil svůj první field goal v dresu Vikings, byť to bylo s pomocí tyče. Rams však zareagovali hned při druhém snapu 70-yardovým pasem na Coopera Kuppa, 10:13. Vikings následně přešli celé hřiště na tři hry a Aldrick Robinson zachytil svůj druhý touchdown v zápase. Poté přišel první punt utkání po teprve druhém tři a ven Rams v sezoně. Nicméně i Vikings se poroučeli ze stejně rychle. Rams navázali na ofenzivní galapředstavení, dostali se až na 19-yardovou linii, odkud našel Jared Goff, který byl pod tlakem, přesným pasem Coopera Kuppa. Jen o chvíli později přidali Rams další touchdown, tentokrát po 47-yardovém pasu na Brandina Cookse, 17:28. Na konci poločasu snížil Dan Bailey 39-yardovým field goalem. Do kabin se tak šlo za stavu 20:28.

Rams byli donucení i díky sacku Danielle Huntera puntovat. Zvolili variantu, při které se punter Johnny Hekker pokusil Vikings překvapit pasem do endzone, naštěstí neúspěšně. Vikings však výhodné pozice na hřišti nevyužili  a Rams navýšili své vedení o tři body, když Sam Ficken proměnil 34-yardový field goal, 20:31. O necelé dvě minuty později skórovali Vikings 45-pasový touchdown, který zachytil Adam Thielen. Vikings se rozhodli pro two-point conversion a Latavius Murray se dostal po pasu do endzone přes Marcuse Peterse, 28:31. Za další dvě minuty už však byl rozdíl ve skóre zase o sedm bodů větší, a to když Robert Woods zachytil 31-yardový pas, 28:38. Sam Ficken ještě dal Vikings šanci, když osm minut před koncem zápasu minul 28-yardový field goal. Na druhé straně se čtyři minuty před koncem nemýlil ze vzdálenosti 40 yardů Dan Bailey a rozdíl bylo opět jen o jedno skórování. Minutu a půl před koncem však Kirk Cousins fumbloval a balón získali Rams. Ti už si pak závěr pohlídali a zapas skončil 31:38.

Potěšili

Adam Thielen a Stefon Diggs

Nejlepší duo wide receiverů v lize. Spolu s Cousinsem táhli ofenzivu bez běhové hry a se špatnou hrou ofenzivní linie na svých bedrech a odvedli práci, která zaslouží uznání. Thielen zachytil 8 pasů pro 135 yardů a 1 touchdown a Diggs 11 pasů pro 123 yardů. Není to tak dávno, co Vikings neměli několik sezon jediného wide receivera, který by zachytil 100 yardů za zápas. Teď mají dva, co to zvládají pravidelně. I oba v jednom zápase. Za zmínku nepochybně stojí, že Adam Thielen získal v prvních čtyřech zápasech sezony už 445 zachycených yardů. To se ještě nikdy žádnému Vikingovi nepovedlo. Dosud měl nejvíc Randy Moss (434 yardů v roce 2003).

Kirk Cousins

Můžeme být naštvaní kvůli tomu fumblu v závěru zápasu, ale skutečností je, že to, co zvládl Kirk Cousins proti Rams by nezvládl žádný z plejády quarterbacků, kteří se minimálně od roku 2009 v týmu protočili. Celkem zkompletoval 36 pasů z 50 pro 422 yardů a 3 touchdowny. Čísla, na která fakt nejsme u quarterbacků Vikings zvyklí.

Danielle Hunter

Jestli některý z hráčů defenzivy zaslouží uznání, tak je to právě Hunter. Byl schopen dávat zabrat Andrew Witworthovi, který je absolutní špičkou v lize, a byl schopen si vytvořit čtyři pressures včetně jednoho sacku. A to, jak doběhl Todda Gurleyho, který si to už pelášil do endzone, bylo těžko k uvěření.

Nepotěšili

Anthony Barr

Pokračoval ve špatných výkonech. V zápase na něj šly 4 pasy, všechny byly zkompletované, a to pro 119 yardů a 3 touchdowny. Jasně, zůstávali na něj hráči, kterým mohl sotva stačit (Gurley, Cooks, Woods), ale nelze se zbavit dojmu, že prostě jeho přínos pro tým už je v zásadě nulový. Pokud jej Vikings neprodlouží, nebudu se divit.

Tom Compton

Ofenzivní linie jako celek podala další mizerný výkon. Nejhorší byl asi Tom Compton, který si absolutně nevěděl rady s Aaronem Donaldem a povolil 7 pressures včetně 2 sacků. Mike Remmers podal také další špatný výkon, když povolil 8 pressures. Celkem jich má 22 za sezonu, a to je nejvíc v lize. Druhý největší počet je 13. Nabízí se otázka jestli by se experiment s Remmersem na pozici guarda neměl ukončit.

Trae Waynes

V secondary se nedařilo v podstatě nikomu, zejména Mackensie Alexanderovi, Trae Waynesovi a Xavieru Rhodesovi. Trae Waynese vybírám proto, že přes něj šli dva touchdowny ze čtyř pasů (3 byly zkompletované pro 102 yardů).

Povedlo se

Pasová ofenziva fungovala výborně. Využila zdravotních trablů v secondary soupeře tak, jak měla. Cousins, Diggs, Thielen a koneckonců i Robinson pod taktovkou Johna DeFilippo táhli tým a díky nim naděje na výhru vyprchaly až v samotném závěru. Kdyby pasový útok fungoval takto v posledních třech sezonách. Na výhru by to stačilo v drtivé většině všech zápasů. To ale bylo v dobách, kdy měli Vikings dominantní obranu a slušnou běhovou hru. To už nyní neplatí, a tak to na výhru nestačilo.

Byl na hřišti při pouhých 8 snapech, z toho 6 pasových. Vytěžil z toho 2 zachycené pasy pro 33 yardů, ale hlavně 2 touchdowny. O kom je řeč? O Aldricku Robinsonovi, který je v Minnesotě teprve dva týdny. Překvapil asi nejen obránce Rams. Uvidíme, jak bude tahle nová tajná zbraň Vikings fungovat v dalších zápasech.

Dan Bailey proměnil všechny tři pokusy o field goal a proměnil i dva pokusy o extra point. Pravda, jednou mu pomohla tyč, ale výsledkem byl proměněný field goal a o to jde. Stabilita na tomto postu by se zejména teď nesmírně hodila.

Nepovedlo se

Vikings získali po zemi jen 54 yardů, a to ještě 28 z nich získal Kirk Cousins. Running backové Vikings (Cook, Murray a Thomas) zaznamenali ze 13 běhu 26 yardů. Dva yardy na běh v průměru. Běh zoufale nefunguje. Kirk Cousins hází 50 pasů za zápas a je to hrozně obtížné, když soupeři vědí, že po zemi se nic nestane. Navíc Dalvin Cook laboruje se zraněním. Hlavním viníkem je nepochybně ofenzivní linie. U té nejspíš nelze výrazné zlepšení očekávat. Jak z toho ven?

Obrana vůbec nevěděla, co si proti ofenzivní mašině Rams počít. Obránci Vikings byli všude pozdě. V preview jsem zmiňoval, že obrana musí Rams alespoň zpomalit, aby mohl útok držet s Rams krok. Ale povolit 38 bodů (a to ještě soupeř minul krátký field goal) a 556 yardů není v mých očích zpomalení útoku. Průšvih.

Laquon Treadwell je v letošní sezóně konečně pravidelným terčem přihrávek svého quarterbacka. Ovšem ani v dnešním utkání si neodpustil jednoduchý a zbytečný drop. Ten kluk je nepoučitelný.