Week 5: Vikings si z Philadelphie odvezli cennou výhru

8.10.2018 – Vikings se po necelých osmi měsících vypravili do Philadelphie vykonat pomstu za neslavný závěr loňské sezony v konferenčním finále. Ano, včera nešlo o tolik jako v posledním zápasem před Super Bowlem, ale přesto se jednalo o zápas důležitý. Ani jednomu z týmů se v úvodu sezony příliš nedaří a tento zápas mohl být odrazovým můstkem k lepším výsledkům. Vikings díky skvělému výkonu tria Cousins, Thielen a Diggs a dostatečnému výkonu defenzivy dokázali zvítězit a vyrovnat svoji bilanci na 2-2-1. Teď je navíc los příznivější, a tak by se Vikings mohli nadechnout a vylepšit svoji pozici v konferenci NFC.

Ze zápasu pro zranění odstoupil Riley Reiff. Na jeho post se přesunul Rashod Hill, kterého na pravém tacklu nahradil Brian O’Neill. Ten se zatím letos při záskocích prezentuje velice slušně. Vikings by ale potřebovali zdravého Reiffa. Snad se dá brzy do pořádku, protože letos ho zdraví trápí.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Dalvin Cook, DE Everson Griffen, DE Tashawn Bower, LB Devante Downs, CB Marcus Sherels a CB Trae Waynes.

Průběh zápasu

Vikings zahájili zápas poměrně povedeným drivem, avšak Dan Bailey na jeho konci mnul 28-yardový pokus o field goal.  Obrana však následně zabrala a Dan Bailey svůj druhý kop za tři body ze vzdálenosti 37-yardů proměnil. Srovnání přišlo ve druhé čtvrtině, když kicker Eagles Jake Elliott proměnil 30-yardový field goal, 3:3.  Sedm minut před koncem druhé čtvrtiny minul Dan Bailey další field goal, tentokrát ze vzdálenosti 45-yardů. Stephen Weatherly v navazujícím drivu vyrazil Carsonu Wentzovi balon, který ze vzduchu zachytil Linval Joseph a doběhl s ním 64 yardů až do endzone soupeře, 10:3. Dvacet jedna vteřin před koncem poločasu našel Kirk Cousins v zadním rohu endzone 3-yardovým pasem Adama Thielena a ten, přestože byl faulován, balon bezpečně zachytil, 17:3. Do přestávky už se skóre nezměnilo.

Eagles předvedli na úvod druhého poločasu povedený drive, ale obrana Vikings dokázala zatáhnout za ruční brzdu, když Jay Ajayi v podstatě nezaviněně upustil balon a Eric Kendricks jej na vlastní 6-yardové linii získal pro Vikings. Ti se vzápětí dostali díky 68-yardovému pasu na Adama Thielena a 25-yardovému pasu na Stefona Diggse dostali až do těsné blízkosti endzone. Nicméně se do ní neprobojovali, a tak brali alespoň tři body za proměněný 22-yardový field goal 20:3.  Tři minuty před koncem třetí čtvrtiny snížili Eagles na rozdíl 14 bodů, když Jake Elliott proměnil 27-yardový field goal. Dvanáct minut před koncem utkání skórovali Eagles touchdown po 12-yardovém pasu na Wendella Smallwooda. Tentýž hráč navíc proměnil i two-point conversion a skóre zápas bylo náhle 20:14. Roc Thomas nezachytil o několik her později pas směřující dozadu, což znamenalo fumble a Eagles získali balon na 30-yardové linii Vikings. Obrana naštěstí vytlačila Eagles mimo field goal range a ti jen puntovali. Necelé tři minuty před koncem Dan Bailey částečně odčinil svůj nepovedený výkon, když proměnil 52-yardový field goal a zvýšil tak rozdíl ve skóre na 9 bodů, 23:14. Přiližně minutu před koncem zápasu ale Eagles zápas výrazně zdramatizovali, když Carson Wentz našel v endzone 7-yardovým pasem Zacha Ertze, 23:21. Následný onside kick nakonec i přes problémy zachytil Adam Thielen a Vikings se následně proklekali k cenné výhře 23:21.

Potěšili

Kirk Cousins

Další povedený a spolehlivý výkon Kirka Cousinse. Musím říct, že jsem nevěděl, jestli je dobře, že přichází do Minnesoty s tak tučnou smlouvou. Věděl jsem, že určitě bude lepší než Case Keenum, ale zatím má očekávání překonává. Včera zkompletoval 30 ze 37 pro 301 yardů a 1 touchdown. Ve Washingtonu měl Cousins pověst quarterbacka, který je špatný, když je pod tlakem. Včera ale tváří v tvář obráncům, kteří na něj nepěkně dotírali, rozdával přesné pasy. Už jen vyřešit opakující se fumbly a nebude skoro co vytýkat. Navíc se včera stal prvním quarterbackem, který kdy zkompletoval 30 a více pasů ve čtyřech zápasech po sobě.

Adam Thielen

Zachytil 10 pasů pro 116 yardů a 1 touchdown. Stal se tak vůbec první wide receiverem, který o sloučení NFL zachytil v každém z pěti úvodních zápasů sezony alespoň 100 yardů. Famózní úvod do sezony.

Linval Joseph

Táhl defenzivu ke zlepšenému výkonu a připsal si sack, hurry, stopku v běhové hře a hlavně fumble return touchdown, který se stane kultovním.

Nepotěšili

Dan Bailey

Prokletí kickerů Vikings nekončí ani po angažování druhého nejpřesnějšího kickera v historii NFL. Dan Bailey minul v úvodu utkání 28-yardový a později také 45-yardový field goal. Těchto šest bodů Vikings v závěru poměrně výrazně chybělo k tomu, aby se mohl závěr utkání dohrát ve větším klidu. Bailey v závěru částečně napravil dojem, když proměnil důležitý 52-yardový field goal naprosto suverénně, ale ty minuté kopy je třeba eliminovat.

Eric Kendricks

Pro mě osobně zatím asi největší zklamání sezony, Jindy spolehlivý linebacker zatím letos nepředvedl ani jeden dobrý výkon a včera bohužel potvrdil, že se letos trápí. Zejména v coverage se mu nedaří. Včera byly zkompletovány dva pasy ze tří, které letěly jeho směrem, pro 17 yardů a 1 touchdown. K tomu minul jeden tackle.

Roc Thomas

Vzhledem ke zranění Dalvina Cooka včera dostal prostor na hřišti a nevyužil ho zrovna nejlépe. Zaznamenal čtyři běhy pro pouhých 8 yardů. Zachytil jeden pas pro 6 yardů, ale hlavně jeden pas dropnul, což vedlo k fumblu, který mohl Vikings potopit.

Povedlo se

Jedna z her, které se budu (myslím, že nejen já) pravidelně vracet byl touchdown v podání Linvala Josepha. Vidět 64-yardový sprint nose tackla, který váží 150kg, do endzone je k nezaplacení. Navíc to byl mimořádně důležitý okamžik. Dost možná klíčový pro vývoj celého utkání.

Obrana v prvním poločase fungovala tak, jak se sluší a patří na obranu Vikings. Eagles získali pouhých 91 yardů, 4 první downy a 3 body za celý první poločas. Neproměnili navíc ani jeden třetí down a jejich ofenziva strávila na hřišti jen 10 minut a 27 vteřin z prvních 30 minut utkání. Škoda, že v druhé půli obrana přeci jen polevila.

Ofenziva šlape pod novým koordinátorem Johnem DeFilippem čím dál lépe. Včera večer nechával play-calling defenzivu Eagles neustále v pozoru. Vzhledem k tomu, že se Vikings nemohou opřít o běhovou hru, využívali Vikings screen pasů na wide receivery a občasně vysílal Kirk Cousins dlouhé pasy. A fungovalo to. Dobrá práce.

Nepovedlo se

Vikings vedli ještě 5 minut před koncem třetí čtvrtiny o 17 bodů a zdálo se, že vše jde správným směrem, avšak během několika minut bylo skóre rázem jen o 6 bodů a zápas se zbytečně zdramatizoval. Hrát proti Eagles ve Philadelphii je nesmírně obtížné, nicméně nelze se zbavit dojmu, že Vikings neumí dorazit soupeře a rozhodnout zápas dřív než v posledních vteřinách. Soupeři se mnohdy dostávají snadno zpátky do hry. Zdá se, že je to i tím, že se Vikings, když vedou, uchylují v obraně i útoku k velmi konzervativnímu play-callingu.

Vikings vedli přibližně 10 minut před koncem o šest bodů a měli míč v držení. Roc Thomas však nezachytil úplně snadný pas v backfieldu a byl z toho fumble. Eagles získali balon na 30-yardové linii Vikings a jen díky kvalitní hře obrany z toho nevytěžili body. Taková chyba mohla úplně snadno stát Vikings zápas.

Vikings se včera večer ocitli čtyřikrát v redzone Eagles a pouze jednou skórovali touchdown a jinak se spokojovali s field goaly. Tato skutečnost v kombinaci malou úspěšností kickerů Vikings i u krátkých field goalů může být problémem.