Week 6: Vikings splnili proti Cardinals povinnost

16.10.2018 - Vikings vstupovali do domácího zápasu proti Cardinals jako jasní favorité a tentokrát na rozdíl od utkání s Bills tuto roli relativně bez problémů potvrdili. Díky tomu vylepšili svoji bilanci na 3-2-1 a drží se v rámci konference i divize ve skupině týmů, které budou bojovat o play-off.

Ofenzivní linie změnila z důvodu zranění Rileyho Reiffa své složení na krajích. Rashod Hill se přesunul na pozici levého tackla a nováček Brian O’Neill se dočkal svého prvního startu NFL a nutno podotknout, že si vedl velice slušně. Ofenzivní linie si jako celek výjimečně vedla slušně v běhové hře, avšak v pasové protekci to skřípalo.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Dalvin Cook, OT Riley Reiff, DE Tashawn Bower, DE Everson Griffen, LB Devante Downs a S Andrew Sendejo.

Průběh zápasu

Vikings zahrávali při svém úvodním ofenzivním drivu situaci 4&2, avšak nebyli úspěšní a Cardinals svůj druhý drive zahajovali na vlastní 43-yardové linii. Této pozice využili zejména díky snažení nováčka Christiana Kirka a získali tři body za 26-yardový proměněný field goal v podání Phila Dawsona. Vikings však odpověděli nejlépe jak mohli, když předvedli povedený drive zakončený 21-yardovým během Lataviuse Murrayho do endzone. Hned v první následující útočné hře Cardinals vyrazil Anthony Barr balon z rukou Davida Johnsona a Tom Johnson pro Vikings získal balon na 32-yardové linii Cardinals. Vikings turnover přetavili ve tři body díky 37-yardovému field goalu Dana Baileyho. Na začátku druhé čtvrtiny však Kirk Cousins pod tlakem odhodil balon nazdařbůh a Tre Boston si připsal interception. Cardinals tak rozehrávali ze 47-yardové linie Vikings. Dostali se poměrně rychle na vzdálenost 1 yardu od endzone, avšak Vikings je nepustili dál ani při čtvrtém downu a získali balon zpět, aniž by inkasovali. Nicméně čtyři minuty před koncem prvního poločasu vyrazil Chandler Jones balon Kirku Cousinsovi, Buddha Baker se ho chopil a doběhl s ním 36 yardů až do endzone, 10:10. Necelých 10 vteřin před koncem druhé čtvrtiny získali Vikings vedení o tři body poté, co Dan Bailey proměnil 48-yardový pokus o field goal. Do poločasového odchodu do kabin se již skóre neměnilo.

Po pěti minutách třetí čtvrtiny odskočili Vikings na rozdíl 10 bodů, když po povedeném drivu zachytil Adam Thielen 13-yardový pas v endzone Cardinals. Přibližně o tři a půl minuty později se Vikings radovali z dalšího touchdownu. Kirk Cousins si pro něj doběhl ze 7-yardové linie Cardinals, 27:10. O pár okamžiků později si navíc připsal interception Anthony Harris a Vikings začínali navazující drive na vlastní 48-yardové linii. Nicméně turnoveru nevyužili a jejich ofenziva se poroučela ze hřiště už po třech hrách. Sedm minut před koncem utkání snížili Cardinals na 27:17, když si po 1-yardovém běhu probil cestu do endzone David Johnson. Vikings už si následně vedení bezpečně pohlídali a skóre se do konce zápasu nezměnilo.

Potěšili

Latavius Murray

Dosud v sezóně nikdo v dresu Vikings neskórovali běhový touchdown a nikdo z jejich hráčů se ani nepřiblížil 100 naběhaným yardům. To se v neděli změnilo díky tomuto running backovi. V zápase si připsal 155 yardů a 1 touchdown z 24 běhů (průměr 6,5 yardu na běh).

Adam Thielen

Šestý týden sezony a Adam Thielen pošesté zachytil v zápase přes 100 yardů. Tentokrát zachytil 11 pasů pro 123 yardů a 1 touchdown. Je momentálně naprosto nepostradatelný pro ofenzivu Vikings.

Danielle Hunter

Dosud nejlepší defenzivní hráč Vikings letošní sezony a v neděli tuto svou formu potvrdil. V zápase si připsal 2 sacky (dosud se mu podařilo zaznamenat sack v každém zápase letošní sezony). Dařilo se mu proti běhu i proti pasové hře. Je skvělé, že Hunter v době absence Eversona Griffena předvádí takové elitní výkony.

Nepotěšili

Rashod Hill

Startoval na levém tacklu a od prvního snapu nestíhal. Ano, čelil Chandleru Jonesovi, ale ani ten by neměl takhle dominovat. Nebýt výpomoci Davida Morgana, tak si dělal Jones úplně co chtěl.

Povedlo se

Vikings se poprvé v sezoně podařilo pohybovat se s balonem po zemi. Skvělý zápas předvedl Latavius Murray a celkem získali Vikings po zemi 195 yardů ze 32 běhů. Kéž by se podařilo udělat z obdobných výkonů standard. To by ofenzivě ohromně prospělo.

Obrana zabrala. Ano, proti jednomu z nejhorších útoků ligy, ale i tak. Soupeři povolila jen 269 yardů a 10 bodů. David Johnson si připsal 55 yardů z 18 běhů. V čem se ale obraně dařilo vůbec nejvíc, byly třetí a čtvrté downy. Vikings v těchto situacích využívali zone blitzů a nickel blitzů, Anthony Barr vybíhal z kraje defenzivní linie a safety se pohybovaly různě podél line of scrimmage. Výsledek? Cardinals neproměnil jediný z 10 třetích downů a stejně si vedli i při dvou čtvrtých downech. Skvělá práce.

Konečně zase bezchybný zápas v podání kickera Vikings. Dva proměněné field goaly ze vzdálenosti větší než 35 yardů a navrch tři úspěšné extra pointy. Jen tak dál. A Matt Wile také nepuntoval vůbec špatně.

Nepovedlo se

Nováček na pozici cornerbacka výběr v prvním kole letošního draftu Mike Hughes si přetrhl přední zkřížený vaz v koleni (ACL), byl umístěn na IR a sezona pro něj skončila. Hughes bude v rotaci cornerbacků určitě chybět.

Kirk Cousins ztratil dvakrát balón. Jednou hodil interception a jednou se dopustil fumblu. Moc nechybělo a obě ztráty skončily touchdownem soupeře. Jen díky kvalitní obraně z toho byl jen touchdown jeden. Navíc hned šest jeho pasů bylo zblokováno na line of scrimmage. Rozhodně to nepadá jen na hlavu Kirka Cousinse, protože je neustále pod velkým tlakem a i tak dokáže vyčarovat úctyhodné pasy. Nicméně je to něco, čeho by se měli Vikings vyvarovat.