Week 7: Vikings porazili Lions i na jejich půdě

27.10.2015 - Vikings se v neděli utkali podruhé v sezoně s divizním rivalem Detroit Lions a i napodruhé jej dokázali porazit. Vikings začali zápas velmi vlažně a poměrně rychle prohrávali o více než 10 bodů. V rozmezí od začátku druhé čtvrtiny až do 5 minut před koncem zápasu však dovolili zaznamenat Lions celkem jen 5 ofenzivních yardů a sami zaznamenali 22 bodů v řadě. Zápas tak otočili, zvítězili 28:19 a mají bilanci 4-2.

Jak už bylo zmíněno výše, Vikings nezačali zápas vůbec dobře. Hned v prvním drivu povolili Lions skórovat touchdown po 1-yardovém pasu Matthew Stafforda na Calvina Johnsona. Vikings odpověděli 37-yardovým field goalem Blaira Walshe. Nicméně i v dalším drivu dokráčeli Lions až do endzony Vikings, když Matthew Stafford našel 7-yardovým pasem Erica Eborna. I v následujícím drivu odpověděli Vikings pouze field goalem, tentokrát ze vzdálenosti 53-yardů. O několik minut později zaznamenal 52-yardový field goal Matt Prater poté, co Vikings přišli o balon po fumblu při předávce Adrianu Petersonovi. Lions tak vedli 17:3. Zhruba 3 minuty před koncem druhé čtvrtiny se svého prvního touchdownu dočkali i Vikings. Teddy Bridgewater viděl v endzoně volného Kyla Rudolpha, který se musel pro balon trochu natáhnout, aby předvedl povedený catch jednou rukou. Blair Walsh vzápětí ovšem neproměnil svůj pokus o extra point, 17:12. Poté vyprovodila defenziva Vikings ofenzivu Lions ze hřiště velice rychle a umožnila tak ofenzivě, aby se ještě před koncem poločasu posunula do míst, odkud Blair Walsh proměnil další field goal ze vzdálenosti větší než 50 yardů, konkrétně 51 yardů. Poločas tak skončil za stavu 17:15 pro domácí Lions.

Ve třetí třetině přišel parádní okamžik v podání nováčka Stefona Diggse. Krásně se uvolnil od svého strážce a Teddy Bridgewater jej 36-yardovým pasem lehce přehodil. Nicméně Stefon Diggs se pro balon ve výskoku natáhl a i s ním spadl do endzony. Vikings se poprvé v zápase ujali vedení, 22:17. V dalším drivu Vikings předvedl Adrian Peterson dosud nejdelší běh sezony o délce 75 yardů a dostal Vikings až na 3-yardovou linii Lions. Teddy Bridgewater byl při třetím downu sackován, a tak příležitost dostal opět Blair Walsh, který svůj 35-yardový pokus o field goal proměnil. Blair Walsh dostal ještě možnost proměnit field goal ze vzdálenosti 22 yardů o několik minut později. Opět nezaváhal a proměnil tak pět field goalů z pěti. Následně se dostali Lions po zblokované přihrávce Stafforda, kterou zachytil mezi třemi obránci Calvin Johnson, až na 1-yardovou linii Vikings. Defenziva Vikingů je však dál nepustila, a to ani při pokusu při čtvrtém downu, a balon tak opět získali Vikings. Ti po třech bězích, kdy nechali Lions vyčerpat poslední timeouty a poté běžet časomíru, záměrně inkasovali safety po vyběhnutí puntera Jeffa Locka z endzony i s balonem. Tím sice inkasovali dva body, ale výrazně tak snížili šanci Lions na touchdown a stále vedli o devět bodů. Vikings se nakonec po skvělém obratu radovali z výhry 28:19.

Potěšili

Stefon Diggs

Třetí zápas, třetí skvělý výkon a navíc první touchdown v NFL. Stefon Diggs si z šesti zachycených pasů připsal 108 yardů a již zmíněný touchdown. K tomu přidal i 9 yardů po zemi z jednoho běhu. Diggs má za tři zápasy na kontě 324 yardů z devatenácti zachycených přihrávek. To dělá průměr 17,1 yardu na zachycenou přihrávku. Tento talentovaný receiver je prvním nováčkem v dresu Vikings od roku 1998, který dokázal zaznamenat 100 a více zachycených yardů ve dvou po sobě jdoucích zápasech. Tehdy se to podařilo legendárnímu Randy Mossovi.

Linval Joseph

Linval Joseph měl při zraněních Sharrifa Floyda a Shamara Stephena perný den a jeho přítomnost na hřišti byla cítit. Navíc dokázal na sideline hecovat své spoluhráče. Mike Zimmer ho před nedávnem označil za nesobeckého bojovníka a přesně takové hráče je potřeba mít v týmu, který chce být úspěšný.

Blair Walsh

Ano, neproměnil pokus o extra point a to je trestuhodné. Proměnil však pět z pěti pokusů o field goal, přičemž dva pokusy byly ze vzdálenosti větší než 50 yardů. To je třeba ocenit. Walsh nyní proměnil 10 field goalů v řadě a trápení z preseason a úvodu sezony je tak snad zapomenuto.

Nepotěšili

Cordarrelle Patterson

Patterson je již skutečně mimo hru o seriózní roli na postu wide receivera. Teddy Bridgewater v neděli našel svými pasy úspěšně 11 spoluhráčů. Cordarrelle mezi nimi nebyl. Navíc ani při kick-off returnech nikterak nezáří.

Andrew Sendejo

Pozice safety vedle Harrisona Smithe je momentálně asi největší slabinou defenzivy Vikings. Ať již nastoupí na tomto postu Robert Blanton nebo Andrew Sendejo, tak to není dobré. Výkon Andrew Sendeja opět nebyl dobrý. Nejednou minul tackle a například při touchdownu Eric Eborna byl naprosto ztracen.

Brandon Fusco

Fusco neměl dobrý zápas, ostatně tak jako v podstatě celou sezonu. Ofenzivní linie povolila 4 sacky a bloky pro Adriana Petersona nebyly až na výjimky úspěšně. Obránci Lions byli u running backa dřív než se vůbec přiblížil k line of scrimmage. To samozřejmě není vina jen Fusca, ale Fusco měl být oporou ofenzivní linie. Tou v neděli rozhodně nebyl a byl naopak slabým článkem ofenzivní linie.

Povedlo se

Od konce první třetiny až do začátku poslední pětiminutovky zápasu na hřišti naprosto dominovala defenziva Vikings. Za toto časové rozmezí povolila ofenzivě Lions pouhých pět yardů. To je neskutečné číslo.

Pass rush Vikings nenechal od začátku druhé třetiny Matthew Stafforda vydechnout a připsal si 7 sacků quarterbacka Lions. Ofenziva Lions navíc dokázala proměnit jen jediný třetí down, což je rovněž skvělá vizitka.

Vikings dokázali vyhrát od roku 2009 teprve druhý venkovní zápas v rámci divize. Vikings se na hřištích soupeřů obecně nedaří. Doufejme, že přichází v tomto ohledu změna, kterou Vikings tolik potřebují. V příštím kole se Vikings utkají s Bears v Chicagu a tam vyhráli naposledy v roce 2007.

Nepovedlo

Vikings začali zápas velice vlažně a už v první třetině prohrávali o 11 bodů. To by se proti silnějším týmům nejspíše vymstilo.

Ofenziva se stále trápila, když se dostala do redzone. Vikings se museli vždy až na jeden případ smířit jen se třemi body. Pokud chtějí Vikings usilovat o místo v play off musí se ofenziva na posledních 20 yardech od endzony soupeře výrazně zlepšit.

Největší slabinou ofenzivy Vikings je v tuto chvíli ofenzivní linie. Ta v nedělním zápase povolila 4 sacky svého quarterbacka a nebyla schopná vytvářet prostor pro svého running backa. Adrian Peterson měl až do 75-yardového běhu na kontě po 11 bězích pouze 14 yardů.

Příští neděli se Vikings střetnou s Bears na Soldier Field v Chicagu. Jedná se o další divizní souboj. V Chicagu se Vikings dlouhodobě nedaří. Naposledy tam vyhráli před 8 lety. Letos by však měli být navzdory této statistice favority.