Week 7: Vikings si připsali v New Yorku třetí výhru v řadě

25.10.2018 - V neděli se Vikings utkali v New Yorku (vlastně přesněji v New Jersey) s místními Jets. Nebyl to úplně povedený zápas. Viděli jsme lopotné útoky, spoustu nepřesných pasů i dropů a punteři byli neustále v permanenci. Vikings nakonec dokázali v druhé půli díky pomoci obrany odskočit soupeři a zápas dotáhli do vítězného konce. Dokonce přehráli soupeře o 20 bodů. Takový rozdíl ve skóre však neodpovídá předvedené hře.

Vikings si tak vylepšili bilanci na 4-2-1, což je momentálně pátá nejlepší bilance v konferenci NFC, ale hlavně to znamená vedení v divizi NFC North. Všechno je tedy konečně zase tak, jak má. Před bye weekem, ale čekají Vikings ještě dva těžké a důležité boje. Alespoň jedna výhra musí být povinností.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Dalvin Cook, OT Riley Reiff, DE Everson Griffen, DT Linval Joseph, LB Devante Downs a S Andrew Sendejo. Chybělo tak už poměrně dost starterů a další ztráty přišly v průběhu utkání.

Průběh zápasu

Vikings se povedl úvodní drive utkání, který zakončila 34-yardová spolupráce mezi Kirkem Cousinse a Adamem Thielenem. Poté toho v první čtvrtině nebylo ofenzivně příliš mnoho k vidění. Minutu před koncem však Jets srovnali, když našel Sam Darnold 12-yardovým pasem v endzone Christophera Herndona, 7:7. Po pěti minutách druhé čtvrtiny se Vikings ujali vedení o tři body díky 26-yardovému field goal Dana Baileyho. O tři minuty později proběhla mezi Samem Darnoldem a Isaiah Crowellem (zejména kvůli špatnému snapu) špatná předávka, kdy se ocitl balon na zemi, a pro Vikings jej získal Tom Johnson na 44-yardové linii Jets. Vikings však tohoto turnoveru nevyužili a pouze puntovali. Měli ale šanci navýšit své vedení o tři body necelou minutu před koncem druhé čtvrtiny. Dan Bailey však zřejmě i kvůli větru minul 42-yardový field goal. Do šaten se tak hráči k poločasové přestávce odebrali za stavu 10:7 pro hosty.

Po necelých sedmi minutách skóroval 11-yardový běhový touchdown Latavius Murray a Vikings navýšili své vedení na 10 bodů. O několik okamžiků později zachytil interception Harrison Smith, který donesl balon 52 yardů až na 10-yardovou linii Jets. Vikings se museli spokojit jen s 22-yardovým pokusem o field goal, který Dan Bailey jen velmi těsně proměnil, 20:7. Jets dostali v navazujícím drivu i díky povedeného kick-off returnu příležitost proměnit 55-yardový field goal a Jason Myers se nemýlil, 20:10. Ve čtvrté čtvrtině předvedli Vikings drive o dvou bězích. Nejprve Roc Thomas získal 23 yardů a následně si vzal balon Latavius Murray utekl s ním 38 yardů až do endzone, 27:10. Necelých jedenáct minut před koncem čtvrté čtvrtiny se Sam Darnold probil půl yardu do endzone Vikings a snížil na 27:17. V dalším drivu se už Samu Darnoldovi tolik nedařilo a hodil interception přímo do náruče Holtona Hilla. Vikings poté pět minut před koncem utkání překvapivě rozehráli za situace 4&8 a Aldrick Robinson zachytil v endzone 34-yardový pas v endzone soupeře, 34:17. Netrvalo to dlouho a Vikings opět získali balon. Charon Peake nezachytil jednoduchý pas, míč pouze odrazil a Trae Waynes zachytil jednoduchou interception. Z tohoto turnoveru vytěžili Vikings tři body za 43-yardový field goal. Do konce utkání se již skóre nezměnilo a Vikings zvítězili 37:17.

Potěšili

Trae Waynes

V neděli se mu dařilo velice. Jeho směrem putovalo 7 pasů, povolil jen jedinou kompletaci za čtyři yardy. Celkem si připsal 3 tackly, 3 stopky, 2 překažené pasy a 1 interception. Pokud by Waynes držel takovou výkonnost, byli by všichni spokojeni. Včetně něj, protože letos hraje o novou smlouvu.

Adam Thielen

Pro někoho už to možná začíná být ohraná písnička, ale mě rozhodně neomrzela. Adam Thielen i v sedmém utkání sezony zachytil více než 100 yardů, čímž vyrovnal rekord Charlieho Hennigana z roku 1961. Konkrétně zachytil 9 pasů pro 110 yardů a 1 touchdown.

Harrison Smith

Odehrál vydařené utkání, které korunoval interception vrácenou o 52 yardů směrem k soupeři. Přidal 4 tackly a 1 překažený pas.

Nepotěšili

John DeFilippo

Ofenziva se poměrně značně trápila, zejména v první půli, a nelze se zbavit dojmu, že  hlavním viníkem byl právě John DeFilippo. Jeho play-calling byl otřesný. Zejména jeho neustálé opakování screen pasů na Stefona Diggse, které už mají obrany dávno přečtené a nepovolují víc než 1 yard, se jen těžko chápe.

Povedlo se

Obrana se, zdá se, po špatném startu do sezony pomalu rozjíždí. Povolila Jets jen 263 yardů a konverzi jen 2 třetích downů z 13. K tomu navíc přidala hned čtyři turnovery - 3 interception a jeden fumble. Ano, Jets nemají dobrý útok, ale to nemají ani Bills a víme, jak to dopadlo proti nim.

Matt Wile předvedl jeden nepovedený punt, ale jinak velmi výrazně pomáhal svému týmu v boji o pozici na hřišti. Zejména jeho punt z vlastní endzone byl lahůdkový.

Nepovedlo se

Ze zápasu postupně pro zranění odstoupili Tom Compton (koleno), Anthony Barr (hamstring) a Xavier Rhodes (kotník). To by byly obrovské ztráty. Rhodes i Barr by ale snad měli být v pořádku.

Ofenziva se strašidelně trápila. Nejhorší to bylo při třetích downech, kdy byly Vikings úspěšní jen ve 2 případech z 15. V první půli začínali měli Vikings balon na 35-yardové, 44-yardové a 30-yardové linii Jets a vytěžili z toho jen pouhopouhé tři body. To je strašně málo.