Week 8: Vikings prolomili prokletí a po sedmi porážkách v řadě vyhráli v Chicagu

2.11.2015 - Vikings vyhráli v Chicagu. Vikings dokázali vyhrát dva zápasy na půdě divizního rivala v řadě. To jsou věty, které by nebylo možné v posledních letech naspat. Po včerejší výhře v Chicagu to možné napsat je, sláva. Vikings zvítězili na Soldier Field poprvé od roku 2007. Dejme tento údaj do časové perspektivy. V sezoně 2007 byl Adrian Peterson nováčkem v NFL a za Vikings ještě váleli Kevin a Pat Williamsovi, kteří vytvořili uprostřed defenzivní linie Vikings památnou „Williams Wall“. Dále v roce 2007 například získal Oscara film Marina Scorseseho Skrytá identita nebo Šárka Záhrobská vybojovala pro Českou republiku ve slalomu vůbec první zlatou medaili na mistroství světa v alpském lyžování. Ano, tak dávno je rok 2007. Je tedy, co slavit.

Vítězství se ale vůbec nerodilo snadno. Ofenziva nebyla schopná až do samého závěru zápasu skórovat touchdown a až díky obratu v posledních pěti minutách se mohli Vikings společně s jejich fanoušky a příznivci radovat z výhry. Výhra se ale každopádně počítá a vzhledem k vývoji je možná o to cennější.

Neaktivními pro zápas byli LB Audie Cole, C Nick Easton, TE Rhett Ellison, DT Sharrif Floyd, QB Taylor Heinicke, G Jeremiah Sirles a DE Justin Trattou.

Vikings zahájili zápas drivem, který však trval jen tři hry a ofenziva musela hřiště opustit. Bears naopak svůj první drive přetavili ve tři body za 55-yardový field goal. Poté následovalo několik puntů, přičemž jeden z puntů Bears vrátil Marcus Sherels po 65-yardovém returnu až do endzony soupeře a Vikings se ujali vedení 7:3. Defenziva Vikings držela Bears i nadále zkrátka a ofenziva ve druhé čtvrtině dokráčela až na hranici redzone Bears a získala tři body díky 43-yardovému field goalu Blaira Walshe. Když už se zdálo, že se nic zajímavého do konce druhé čtvrtiny nestane, hodil Teddy Bridgewater interception, kdy se po špatném rozhodnutí snažil najít zcela pokrytého Stefona Diggse. Interception si připsal Kyle Fuller, který úspěšně hlídal Diggse celý první poločas. Bears tohoto turnoveru využili nejlépe, jak mohli a po 21-yardovém pasu Jaye Cutlera na Alshona Jefferyho srovnali stav utkání na 10:10. Nic dalšího se v první polovině zápasu nestalo.

V úvodním drivu třetí čtvrtiny dokráčeli Bears až do redzone Vikings. Museli se však naštěstí spokojit jen s 33-yardovým field goalem a opět se ujali vedení o tři body stejně jako na začátku zápasu. V závěru třetí čtvrtiny neproměnil kicker Bears Robbie Gould 51-yardový pokus o field goal a skóre se tak až do konce třetí čtvrtiny nezměnilo. Až v úvody čtvrtiny čtvrté srovnali Vikings skóre na 13:13 po 48-yardovém field goalu. Zhruba pět minut před koncem zápasu si pak ovšem doběhl ze 3-yardové linie pro touchdown sám Jay Cutler a Chicago se ujalo vedení 20:13. Necelé dvě minuty před koncem zápasu se opět předvedl nováček Stefon Diggs. Zachytil krátký pas, rychlým pohybem položil svého obránce na zem a doběhl až do endzony, 40-yardový touchdown a skóre vyrovnáno na 20:20. Obrana následně vystrnadila ofenzivu Bears ze hřiště velice rychle a ofenziva se ještě dokázala dostat do míst, odkud Blair Walsh proměnil 36-yardový field goal a Vikings mohli slavit výhru v Chicagu po dlouhých osmi letech.

Potěšili

Stefon Diggs

Čtvrtý zápas a čtvrté zařazení do této kategorie. Dlouho to tak ale nevypadalo. Kyle Fuller Diggse pečlivě střežil a presto, že se Teddy Bridgewater snažil jej zapojit do hry (někdy až příliš), mnoho yardů nezaznamenal. Diggs ale dokázal ve správné chvíli předvést velkou hru, kterou v závěru srovnal skóre zápasu. Během zápasu zachytil 6 pasů pro 95 yardů a jeden 40-yardový a veledůležitý touchdown.

Blair Walsh

Blair Walsh je zpět. Proměnil všechny tři field goaly. Dva zpoza 40-yardů a jeden spolu s vypršením časomíry na konci zápasu. Za takové výkony si svůj kontrakt zaslouží.

Marcus Sherels

V zápase padly jen dva touchdowny Vikings a jeden z nich měl na svědomí právě Marcus Sherels. Sherels opět dokázal, že je špičkovým punt returnerem (nutno podotknout, že měl podél pravé sideline až do endzone skoro dálnici) a že si zaslouží místo v týmu, byť to některým není úplně po chuti.

Nepotěšili

Andrew Sendejo

Už to možná vypadá, že jsem na Sendeja zasednutý, ale opravdu ho považuju za nejslabší článek defenzivy. Ani včera si neplnil své úkoly, jak by měl

Cordarrelle Patterson

Patterson je zcela mimo hru ofenzivy a zdá se, že i mimo ofenzivní plány Vikings. Navíc jako kick-off returner už není zdaleka tak explozivní. Pokud se dostane za 20-yardovou linii, tak jen výjimečně a o kousek.

Teddy Bridgewater

Bridgewater neměl dobrý den.  Tlačil pasy na Stefona Diggse (jeden takový pas skončil otřesnou interception), ve třetí čtvrtině přehodil úplně volného Mika Wallace, který by jistojistě skóroval touchdown, a ofenzivu nebyl schopen konzistentně posouvat po hřišti. V závěru zápasu si trochu vylepšil reputaci, když přidal několik povedených pasů, zejména 35-yardový pas na Charlese Johnsona, který dostal Vikings v závěru zápasu na dostřel field goalu. Celkově ale nepřesvědčivý výkon. Teddy zkompletoval 17 pasů ze 30 pro 187 yardů, 1 touchdown a 1 interception.

Povedlo se

Přestože se Teddy Bridgewater po dobu celého zápasu trápil, tak nesložil zbraně a v posledních pěti minutách s přispěním Stefona Diggse a Charlese Johnsona zabral a pomohl Vikings zvrátit průběh utkání. Za posledních pět minut zápasu zkompletoval 6 ze 7 pasů pro 106 yardů a 1 touchdown.

Vikings se v posledních letech hrubě nedařilo na hřištích soupeřů a vůbec nejhůře právě na hřišti Bears. Vikings nyní vyhráli dva venkovní zápasy v řadě a ukončili dlouho sérii zápasů bez výhry v Chicagu.

Special týmy se zasloužili velkou měrou o výhru Vikings ve včerejším zápase. Blair Walsh proměnil všechny své pokusy o field goal a Marcus Sherels skóroval touchdown při punt returnu. Ve vyrovnaných zápasech to mohou být právě special týmy, které rozhodnou o výhře některého z týmů.

Nepovedlo se

Ofenziva se trápila po většinu zápasu. Rychle opouštěla hřiště a až do dvou minut před koncem zápasu zaznamenala jen 6 bodů za dva field goaly. Pak sice ofenziva zabrala a zvrátila průběh utkání, ale hlavní podíl na tom má především skvělá individuální akce Stefona Diggse. Bez ní by možná výsledek zápasu radostný nebyl.

Alshon Jeffery včera podal výborný výkon a secondary Vikings si s ním od závěru druhé čtvrtiny příliš nevěděla rady bez ohledu, kdo z obránců jej ho měl zrovna na starost.

V první polovině zápasu byl Stefon Diggs dobře pokrytý a Teddy Bridgewater se jej přesto snažil opakovaně najít. Při jednom takovém špatném rozhodnutí na konci druhé čtvrtiny hodil trestuhodně interception, Bears po ní skórovali touchdown a přenesli si pohodu do druhé poloviny zápasu, kde dlouho měli navrch.

Vikings mají momentálně mají krásnou bilanci 5-2. Příští neděli přivítají v domácím prostředí St. Louis Rams, kteří si včera vylepšili svou bilanci na 4-3.