Week 9: Obrana zařídila hladkou výhru nad Lions

8.11.2018 – Vikings úspěšně zvládli první ze tří divizních zápasů a dokázali porazit Lions 24:9. Byla to vůbec první výhra Vikings nad tímto divizním rivalem na U.S. Bank Stadium. Náš oblíbený tým si tak vylepšil bilanci na 5-3-1 a drží se  boji o play-off. V divizi jsou momentálně druzí za Bears. A právě do Chicaga Vikings vyrazí po hned po bye weeku, který je nyní čeká.

Do hry se již vrátil levý tackle Riley Reiff. Ze sestavy z předchozího týdne vypadl Rashod Hill a místo něj na pravém tacklu nastoupil nováček Brian O‘Neill. Nicméně i přes návrat Reiffa a Dalvina Cooka se musel tým obejít bez většího počtu starterů.

Neaktivními pro zápas byli QB Kyle Sloter, RB Roc Thomas, WR Stefon Diggs, DE Tashawn Bower, LB Anthony Barr, CB Xavier Rhodes a S Andrew Sendejo.

Průběh utkání

Vikings v úvodním drivu utkání dokráčeli až na 1-yardovou linii Lions, odkud si probil cestu do endzone Latavius Murray, 7:0.  V úvodu druhé části snížili Lions po 35-yardovém field goalu v podání Matta Pratera, 7:3. O několik minut později hodil Kirk Cousins interception a Lions z ní vytěžili další tři body za field goal ze stejné vzdálenosti jako v prvním případě, 7:6. Hned vzápětí předvedl Dalvin Cook 70-yardový běh, který málem skončil touchdownem. Toho se ale Vikings dočkali až o dvě hry později, když Adam Thielen zachytil v endzone 2-yardový pas, 14:6. Čtyři vteřiny před koncem poločasu proměnil Dan Bailey 39-yardový field goal a Vikings se ujali vedení 17:6.

Ve druhé půli se dlouho nedělo kromě opakujících se sacků Matthew Stafforda nic moc zajímavého.  Přibližně 10 minut před koncem utkání nezachytil Dalvin Cook v backfieldu přihrávku směřující dozadu a Lions se zmocnili balonu na vlastní 28-yardové linii. Následně navíc úspěšně zahráli fake punt a získali první down. Pak ovšem předvedl těžko pochopitelnou přihrávku směrem dozadu i Matthew Stafford, Danielle Hunter získal balon a doběhl s ním až do endzone, 24:6. Skóre se již až do konce zápasu neměnilo.

Potěšili

Danielle Hunter

Nezastavitelná bestie. Danielle Hunter včera večer předvedl defenzivní galapředstavení. Nejenže se mu dařilo jako pass rusherovi, ale byl i mimořádně efektivní proti běhu. V zápase si celkem připsal 9 tacklů, z toho 7 stopek proti běhu i při pasu a 3,5 sacku. Vše pak korunoval získaným fumblem vráceným 32 yardů pro touchdown. Dominantní výkon, jaký se každý týden nevidí.

Tom Johnson

Ukazuje, že v roli situačního hráče, který se specializuje na pass rush, se mu daří i v jeho věku. V zápase v pouhých 31 snapech připsal 2,5 sacku. Skvělá efektivita.

Mike Remmers

Trochu překvapivě. Zejména v úvodu sezony jsem ho kritizoval za jeho výkony, a stojím si zatím, že oprávněně. I proti Lions to nebylo perfektní v pasové protekci, nicméně byl jedním z hlavních důvodů, proč Vikings celkem fungoval běhový útok.

Nepotěšili

Danny Isidora

V pasové protekci byl jednoznačnou slabinou ofenzivní linie, a to vskutku není dobrá vizitka. Povolil tři tlaky na quarterbacka, z toho jediný sack Kirka Cousinse v zápase.

Povedlo se

Obrana povolila Lions pouhých 9 bodů a 209 ofenzivních yardů. Stafforda udržela na 199 yardech z 36 pasových pokusů a běhový útok Lions na 66 yardech. Navíc obrana skórovala jeden touchdown, díky perfektní práci Danielle Huntera. Neuvěřitelně se pak předvedl pass rush. Vikings sackovali Matthew Stafforda celkem 10 krát, což je rekord Vikings.

Dalvin Cook kromě jednoho dlouhého běhu až tak moc nepředvedl, ale ten jeden běh stál za to. Měřil 70-yardů a Dalvin Cook při něm předvedl, že by snad měl být konečně fyzicky v pořádku. To by byla skvělá zpráva. Navíc podle Next Gen Stats vyvinul při tomto běhu rychlost 22,07 mil za hodinu, což byla nejvyšší rychlost, která byla v této sezoně naměřena kterémukoliv hráč, který běžel s balonem. I to naznačuje, že by měl být Cook fit. Běh byl navíc důležitou hrou, neboť Vikings pomohl, když Lions snížili na rozdíl jediného bodu.

Matt Wile a další členové puntové jednotky odvedli velmi povedenou práci. Vikings puntovali 4krát. Tři punty skončili inside 20 a dva z nich dokonce do pěti yardů od endzone soupeře. Skvělá práce.

Nepovedlo se

Před zápasem jsem psal, že bude potřeba vyhrát bitvu o turnovery. Vikings naštěstí vyhráli, a to i přesto, že bitvu o turnovery prohráli. Interception Kirka Cousinse je jen těžko omluvitelná. Při fumblu se provinil spíše Dalvin Cook, i když i Kirk Cousins si měl dát víc záležet. Takové chyby by silnější soupeři potrestali. Vikings je bohužel dělají s železnou pravidelností.

Vikings vyhráli hladce v podstatě jen díky obraně. Útok se na dlouhé minuty odmlčoval a nechával Lions ve hře. Vikings obecně neumí soupeře dorazit. To by se měli naučit. Ušetří to síly hráčům i nervy fanouškům.

V zápase se zranil David Morgan levé koleno. Zranění naštěstí není natolik vážné, aby jej již nepustilo letos do hry. Nicméně i tak bude David Morgan nějakou dobu chybět. Nepatří mezi nejvýraznější tváře ofenzivy Vikings, odvede však spousty černé práce a zejména jeho bloky prostě budou chybět.