7.11.2016 - Vikings měli příležitost v domácím prostředí ukončit sérii proher z posledních dvou týdnů. Velmi potřebovali v tomto zápase uspět, aby se dokázali opět dostat na tu správnou vlnu. Bohužel se jim to nepodařilo. Blair Walsh opět chyboval, ofenziva v prvním poločase a v redzone nefungovala a obrana v samotném závěru také selhala. Vikings nezvládli dramatickou koncovku a prohráli v prodloužení 22:16.

Sezonu si v posledních třech týdnech nesmírně zkomplikovali a je jen s podivem, že s bilancí 5-3 stále vedou svou divizi NFC North. Packers totiž včera nezvládli domácí zápas s Colts a mají bilanci 4-4. Před nimi jsou tak nyní i Lions, kteří mají před svým bye weekem bilanci 5-4. Situace v divizi je tak nanejvýš vyrovnaná. Vikings nyní čeká cesta do Washingtonu, D.C., následně domácí utkání s Cardinals a pak v krátkém týdnu čtvrteční výlet na Díkůvzdání do Detroitu. Nelehká série tří zápasů, ze které by bylo nanejvýš vhodné vyjít alespoň se dvěma výhrami. A pak přijde domácí zápas s Dallasem Cowboys. Možná vůbec nejlepším týmem konference NFC.

Neaktivními pro zápas byli OG Alex Boone, DT Sharrif Floyd, LB Eric Kendricks, OG Zac Kerin, TE David Morgan, TE MyCole Pruitt a WR Jarius Wright.

Průběh zápasu

Skóre zápasu otevřeli zhruba v polovině první čtvrtiny Lions, když Matt Prater proměnil 47-yardový field goal. Na ten odpověděl úspěšným proměněným pokusem o 33-yardový field goal na začátku druhé čtvrtiny Blair Walsh a stav utkání srovnal na 3:3. O několik her později zachytil interception Chad Greenway a po 17 yardovém běhu byl vytlačen do autu na 18-yardové linii Lions. Ofenziva však nedokázala tuto mimořádně výhodnou pozici přeměnit v body a po penaltě Jeremiaha Sirlese a sacku na Sama Bradforda Vikings jen puntovali. Byli to tak Lions, kteří si připsali další body. Do konce poločasu zbývalo 8 vteřin, když našel Matthew Stafford 1-yardovám pasem v endzone Anaquana Boldina. Lions se ujali vedení 10:3 a oba týmy se odebraly do kabin k poločasové přestávce.

Ve třetí čtvrtině se zpočátku puntovalo. Čtyři minuty před jejím koncem se dostali Vikings až na 1-yardovou linii Lions. Rozestavením na hřišti včetně Linvala Josepha na postu fullbacka dali najevo, že využijí běh Matta Asiaty. Nakonec, ale k překvapení defenzivy našel Sam Bradford v endzone zcela volného Kyla Rudolpha. Blair Walsh však neproměnil extra point, a tak skóre zápasu zůstalo 10:9 pro hosty. V úvodu čtvrté čtvrtiny se postavil Blair Walsh k 45-yardovému pokusu o field goal, ten byl však zblokován, míč získal Glover Quin a vrátil jej o 32 yardů na 42-yardovou linii Vikings. Lions sice první down neudělali, ale stačilo jim to na tři body za 53-yardový field goal. Vikings se následně dostali až na 5-yardovou linii Lions. Čelili situaci 4&1, při které ovšem nebyly úspěšní. Vikings pak  o několik minut později zvládli reparát v podbě zvládli 79-yardový drivu, který zakončil 1-yardovým během do endzone Rhett Ellison. Lions zbývalo jen 23 vteřin, ale dokázali díky 58-yardovému field goalu Matta Pratera poslat zápas do prodloužení. To začali s balonem v držení Lions a přestože začínali drive až na vlastní 13-yardové linii, přešli hřiště hladce a zakončili tento pochod 28-yardovým touchdownovým pasem Stafforda na Goldena Tatea. Vikings tak prohráli v prodloužení 22:16.

Potěšili

Stefon Diggs a Adam Thielen

Zatímco Diggs byl v permanenci a připsal si 13 zachycených pasů pro 80 yardů a jeden běh pro yardů 12, Adam Thielen nebyl zdaleka tak často v akci zaznamenával ale důležité catche, a to zejména v závěrečném drivu čtvrté čtvrtiny. Připsal si 4 zachycené pasy pro 68 yardů.

Terence Newman a Chad Greenway

Tito dva veteráni sice nepatří mezi nejrychlejší hráče, včera však prodali své zkušenosti. Statistiky nemají zázračné, ale předvedená hra byla na vysoké úrovni. Terence Newman spolehlivě kryl své receivery a připsal si jednu mimořádně důležitou stopky při třetím downu Lions. Chad Greenway pak byl v jednu chvíli všude a svůj výkon korunoval interception. Té však ofenziva trestuhodně nevyužila.

Ronnie Hillman

V zápase si připsal po zemi 30 yardů ze sedmi běhů, což je přes 4 yardy na běh. Nikterak oslnivé, avšak v letošní sezoně mezi running backy Vikings zcela mimořádné. K tomu navíc přidal 32 yardů vzduchem. Hillman je momentálně jediným expolzivnějším hráčem v backfieldu Vikings.

Nepotěšili

Blair Walsh

Celou sezonu jsme čekali, kdy to přijde. A je to tady. Blair Walsh prohrál Vikings zápas. Minul extra point a nechal si zblokovat jeden field goal. To mělo v zápase, kde padalo málo bodů zcela fatální následky. Vikings se musí zcela vážně zamyslet nad jeho budoucností v týmu.

Emmanuel Lamur

Při absenci Erica Kendrickse dostal trochu více prostoru a naložil s ním velice špatně. Nepovedený výkon.

Jerrick McKinnon

Sedm běhů a osm yardů z toho. Bohužel se mu nedaří. Nejspíš v tom má prsty i zranění.

Povedlo se

Vikings měli na konci 4 minuty a 79 yardů před sebou. Potřebovali nutně skórovat touchdown, a to se jim povedlo. Play calling byl konečně kreativnější.

Obrana držela v druhém poločase Vikings ve hře, když dovolila Lions první down až v polovině čtvrté čtvrtiny. Výborná práce. Škoda, že v závěru zápasu (a na konci prvního poločasu) už tak kvalitně nefungovala.

Ofenzivní linie nepodala zrovna dobrý výkon, ale bylo to alespoň o dost lepší než v předchozích dvou zápasech. Tradičně zahrál dobře Joe Berger a k němu se solidními výkony přidali Jeremiah Sirles, který nahradil Alexe Boona, a Jake Long, který se od příchodu do Minnesoty zlepšuje zápas od zápasu.

Nepovedlo se

Vikings se dostali 23 vteřin před koncem o tři body do vedení a už se zdálo, že vítězství přeci jen urvou. Opak byl pravdou. Defenziva závěr utkání příliš nezvládla. Nejprve dopustila vyrovnání během 23 vteřin a následně v prodloužení nechali ofenzivu Lions projít po hřišti 87 yardů a zápas tak skončil prohrou.

Ofenziva se v první polovině opět trápila. Sotva se dostala na polovinu hřiště a připsala si jen pouhopouhé tři body. A to i navzdory tomu, že jim defenziva dopřála ten luxus začínat jeden z drivů v redzone soupeře. Ofenziva s tím naložila tak, že byla donucena puntovat. Ofenziva je v redzone i nadále takřka bezradná.

Zápas se nepovedl ani Harrisonu Smithovi a Anthony Barrovi. Smith minul 4 tackly, včetně toho při závěrečné hře v prodloužení. S tacklováním měl problémy i Anthony Barr, který minul dva tackly a již nyní má jen o jeden minutý tackle méně než za celou loňskou sezonu. U Smithe se nejspíše jednalo jen o jeden nepovedený zápas. U Barra je to letos bohužel již takřka pravidlem.

Mr.Pumpkin

Diskusní téma: Week 9: Vikings si po prohře s Lions v prodloužení připsali třetí porážku v řadě